Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mennyi az 1/n sorozat szuperio...

Mennyi az 1/n sorozat szuperiorja?

Figyelt kérdés
1? Azért egy kis magyarázatot is mondanátok,hogy miért? :DDD

2016. okt. 7. 14:23
 1/7 A kérdező kommentje:
Illetve, ha az van, hogy bn=sup{an;an+1;an+2...} és an=1/n, akkor a bn sorozatnak mik az első elemei? Nem 1;1/2;1/3...? és ennek a sorozatnak az inf-je 0; de a lim sup an-re meg azt mondanám ,hogy an sorozat sup-ja 1, és az 1 az 1 tart...tehát nem egyezik nekem a két oldal (mert az egyik oldalon 1 a másikon 0 van)...mit rontok el? Valamit nagyon elnézek )vagy szimplán nem értem...de segÍtenétek elmagyarázni...az "n" vagy az olyan tagok ahol "n" van azt alsó indexbe kellene Írnom csak nem tudom, hogy gépen hogy kell :S...tehát én a lim(n tart végtelen) sup an= inf sup{an;an+1;an+2...} "képletről" beszelek...ahol a sup{an;an+1;an+2...}=bn-t vettem (amit még a szöveg elején kérdeztem)...lehet nagyon zavaros...sőt biztos...pláne az én fogalmazásommal...szóval azért utólag is elnézést :/
2016. okt. 7. 14:35
 2/7 anonim ***** válasza:
Mi az a szuperior?
2016. okt. 7. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Henike00 válasza:
Ahogy értelmezem a leírásod, akk a bn=1/n, vagyis az sorozat elemei 1,1/2,1/3,... sztm a lim sup-ra gondolsz amikor azt mondod h szuperior. lim sup an az valójában az an sorozat legnagyobb torlódási pontjával egyenlő. Mivel nekünk ebben a sorozatban egyetlen torlódási pontunk van, ezért lim sup an=1=lim inf an (lim inf an a sorozat legkisebb torlódási pontja). Remélem ezzel megválaszoltam a kérdésed :)
2016. okt. 7. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 dq ***** válasza:

> Nem 1;1/2;1/3...? és ennek a sorozatnak az inf-je 0; de a lim sup an-re meg azt mondanám ,hogy an sorozat sup-ja 1, és az 1 az 1 tart...tehát nem egyezik nekem a két oldal


De igen, a b_n sorozat ezekből fog állni. A sorozatnak az infimuma valóban 0, de neked a sorozat LIMESZ-ét kell nézned, az szerepel a limsup definíciójában. (ami szintén 0 btw)


Lim sup a_n meg nem az a_n sorozat sup-ja (hiszen az a sup a_n), hanem a

> b_n := sup {a_k | k>=n}

sorozat limesze. Amely a

> b_i = {1; 1/2; 1/3; .. }

sorozat limesze, ami valóban 0.


A sima szupremuma az a_n sorozatnak meg 1, az a maximuma is. A limsup egy másik tulajdonsága.


Így rendben?

2016. okt. 7. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
hát...nagyjából...de nem telejsen :S...azt mondjátok,hogy a bn sorozatom jo, aminek az inf-je valóban 0; de nekem az an sorozat limeszét kell néznem...úgy érteném,hogy egyenlőek mert nyilván (a jelöléseimmel) lim 1/n=inf bn=0...de akk miért lim sup an-t Írunk???...miért nem csak simán lim an-t???...ez a lim sup an-ben akkor a sup-nak nincs is jelentősége?...de biztos,hogy van valami mert a matekban mindennek van jelentősége/jelentése
2016. okt. 7. 23:43
 6/7 dq ***** válasza:

várjál, szótár:

> lim a_n = lim a_n

> sup a_n = sup a_n

> limsup a_n = lim b_n ahol

> b_n = "sup a_n" = sup {a_k | k>=n}


Hm?

2016. okt. 7. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm :DDD.....Így már világos
2016. okt. 13. 11:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!