Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell kiszámolni, hány...

Hogyan kell kiszámolni, hány fokos szögben delel a Nap?

Figyelt kérdés

A feladat a következő:

Augusztus 23-án Balatonalmádi közelében (é.sz.47°, k.h.18°) műholdas jeladóval láttak el egy fehér gólyát. Néhány nap múlva, társaihoz csatlakozva elindult téli szálláshelyére. Egy hónap múlva a jeladó Asszuánból küldött információt.

Mely országban járt ekkor a gólya? Mi az ország fővárosa?


A főváros és Asszudán között az 1 : 10 000 000 méretarányú térképen légvonalban 6,5 cm a távolság.

Hány kilométerre van a két város egymástól a valóságban? Hány fokos szögben érkeztek a napsugarak ezen a napon délben a pihenőhelyére?


Az első három kérdést sikerült megválaszolnom, a negyediket viszont nem tudom, hogyan lehetne:/

Szerdára kellene megoldanom, ha tud valaki segíteni, előre is köszönöm:)



2016. okt. 10. 21:04
 1/3 anonim ***** válasza:

[link]


Ezt most találtam az első 10-15 oldal alapján rájössz.

Az ugye megvan, hogy szeptember 23-án vagyunk, az őszi napéjegyenlőségkor, amikor az egyenlítőre merőlegesen süt a nap.

2016. okt. 10. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) A jellegzetes napokat így már értem.:) De ha nem jellegzetes napról van szó? Például augusztus 23-áról? Akkor hol delel merőlegesen a nap? Vagy ezt hogy tudom kiszámolni?
2016. okt. 11. 18:41
 3/3 anonim ***** válasza:

A kérdésedben a jellegzetes napok kellenek, mert augusztus 23 meg egy hónap, szóval szeptember 23-ról van szó.

A csillagászati földrajz nekem régen volt, de az előzőek alapján logikusan azt gondolom, hogy meg kell határozni melyik szélességi körnél érkeznek merőlegesen a napsugarak és onnantól már ugyanaz mint a jellegzetes napoknál.

Hogy hol érkezik merőlegesen, azt meg ki lehet számolni interpolálással. Ha pl. tudom hogy a nyári napéjegyenlőségkor a ráktérítőnél merőleges, szept. 23-án meg az egyenlítőnél, akkor tudom hogy 94 nap telik el, míg 23,5 foknyit "lejjebb" megy. Ha mondjuk július 10-én vagyok kíváncsi hogy hol merőleges, akkor tudom hogy a 94 napból eltelt 19, így a 23,5 foknak is a 19/94 része "telt el". Ez (23,5/94)*19=4,75. Vagyis a 23,5 foktól 4,75 fokra délre lesz a merőleges, vagyis 19,75 északi szélességnél.

Ez nem biztos hogy így kell számolni, de logikailag nekem így áll össze.

2016. okt. 11. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!