Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy valószínűségszámításos...

Egy valószínűségszámításos példában valaki segítene? Belekavarodtam teljesen

Figyelt kérdés
n szabályos érmét egyszerre feldobunk, és a fejeket eltávolítjuk. A maradékot újra feldobjuk és a fejeket újra eltávolítjuk. Ezt addig ismételjük, amíg nem marad mit feldobni. Mennyi a valószínősége, hogy k-szor kell dobni?

2016. okt. 10. 21:06
 1/4 bongolo ***** válasza:
2016. okt. 10. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dq ***** válasza:
100%

trükk: nem kell a rossz érméket eltávolítani, hanem elég ha filccel bejelölöd ha már volt egyszer fej, és nyugodtan dobsz velük újra.


> p(pontosan k-szor kell dobni) = p(k dobás elég) - p(k-1 dobás elég)

Hiszen a "k elég" esemény már tartalmazza a "k-1 elég" eseményeket is.


p(k dobás elég) pedig azzal ekvivalens, hogy mind az n érmének a k hosszú, dobásokból álló sorozataiban szerepel valahol a fej. (azaz minden érme be van jelölve filccel)

2016. okt. 11. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 bongolo ***** válasza:
100%

Szuper, ez tényleg egyszerűbb :)


Szóval ha egyetlen érmet nézünk, amit k-szor feldobunk, az a k hosszú dobás-sorozat 2^k féle lehet, amiből egyetlen egy olyan van, amiben nincs egyetlen fej sem. Vagyis annak a valószínűsége, hogy van fej valahol, az (2^k - 1)/2^k. Mivel n darab érménk van, ennek az n-edik hatványa lesz a p(k dobás elég).


p(k elég) - p(k-1 elég) ugyanazt adja, mint amit én is kiszámoltam sokkal hosszabban...

2016. okt. 11. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Én is hasonlóan probálkoztam gondolkozni mint te bongolo és abba kavarodtam bele. Köszi szépen :)

dq megoldása meg elképesztő :)

2016. okt. 11. 22:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!