Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki el tudná magyarázni,...

Valaki el tudná magyarázni, hogy hogyan kell ezeket kiszámolni? Honnan tudom hogy milyen atom keletkezik?

Figyelt kérdés

Meg vannak adva ezek az egyenletek,már megoldva,de nem értem,hogy mi a számolás menete,honnan tudom,hogy miből mi keletkezik.

[link]



2016. okt. 15. 16:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem kémia, hanem magfizika. Amúgy ha csak egyesülés lenne, akkor egyszerű lenne, mert csak kiszámolod, hogy a kiindulási anyagokban összesen mennyi proton meg neutron van, és akkor az összegüknek megfelelő rendszámú és tömegszámú elem keletkezik. De ez csak az 5. esetben ilyen egyszerű, ahol egy C-12 egyesül egy protonnal (mert ugye a hidrogén atommagja az csak egy szem proton), és akkor így N-13 lesz belőle, mert abban van eggyel több proton, mint a C-12-ben. Szerintem ezt dolgozatban max úgy kérdezhetik, hogy megadják, hogy a két végtermék közül melyik az egyik, és csak a másikat kell kiszámolnod úgy, hogy a kiindulási anyagok proton és neutronszámjainak összegeiből kivonod az egyik termék proton és neutronszámát, és akkor ami marad, abból kiderül, hogy mi a kérdéses izotóp. Ugye a protonszámot (ami másnéven rendszám) a periódusos rendszerből tudod megnézni. Szénnél ez ugye 6, nitrogénnél 7, hidrogénnél 1. A neutronszámot meg úgy kapod meg, ha a tömegszámból (ami a vegyjel bal felső sarkában van) kivonod a rendszámot, tehát például a Be-9-ben 5 neutron van, mert a tömegszáma 9, a protonszáma meg (a periódusos rendszer alapján) 4, és 9-4=5. Egyébként az ne zavarjon, hogy kis atommagok esetében gyakran megegyezik egymással a proton és neutronszám, és ilyenkor a tömegszám pont a duplája a rendszámnak (Pl C-12 atommagjában 6 proton és 12-6=6 neutron van). Ezzel így mennyit segítettem? Magyarázzam még? Remélem kapok zöld kezet.
2016. okt. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ,sokat segítettél.:) Kaptál zöld kezet. :D
2016. okt. 17. 20:15
 3/4 anonim ***** válasza:
0%
Igen? Hazudni nem szép dolog! Eddig 85%-os voltam, most meg 84. Inkább kérdezned kellett volna, ha nem érted, mit írok, megpróbáltam volna érthetőbben elmagyarázni. Kösz, hogy lepontoztál!
2016. okt. 19. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
? Nem pontoztalak le.
2016. dec. 30. 10:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!