Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia, pufferek? Valaki tud...

Kémia, pufferek? Valaki tud segíteni? (magyarázattal)

Figyelt kérdés

Melyik oldat NEM puffer?

A. 0,10 M NaF + 0,05 M HF

B. 0,10 M NH3 + 0,05 M NH4Cl

C. 0,10 M kálium-acetát + 0,05 M ecetsav

D. 0,10 M NaCl + 0,05 M HCl

E. Valamennyi oldat puffer



2016. okt. 16. 12:57
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Pufferoldatból kétféle van. Lehet olyan hogy veszek egy gyenge savat, és annak egy erős bázissal alkotott sóját, vagy olyan, hogy gyenge bázist veszek és annak az erős savval alkotott sóját. Tehát a lényeg, hogy van egy só, de a mellette lévő savnak vagy bázisnak gyengének kell lennie. A b) esetben az ammónia gyenge bázis, a c) esetben az ecetsav gyenge sav, azok stimmelnek, pufferek. Amit sokan nem tudnak, hogy a HF max középerős savnak számít, az a leggyengébb a hidrogén-halogenidek közül, ezért azt is puffernek vehetjük.


És most jön a fekete leves. Szigorúan nézve ugyanis a d) is puffernek vehető, legalábbis elvben. Azért írtam a fenti definícióba gyenge savat vagy bázist, mert a gyakorlati szempontból csak annak van értelme, de elméletileg az erős savak és erős bázissal alkotott sóik együttes oldatát is lehetne puffernek nevezni, csak egy ilyen oldatnak a puffertartománya 1-es pH körül van, ráadásul, mivel a NaOH kb ugyanannyira erős bázis mint amilyen erős sav a HCl, ezért nagyon kicsi a puffertartomány, ezért én ezt nem venném a fenti oldatok közé, én erre azt mondanám hogy nem puffer, de tudjál róla, hogy ha nagyon-nagyon szigorúan nézzük a pufferoldat definícióját, akkor a d) is beleférhetne elvileg, de ha mindkét komponens erős (a sav is és az a bázis amiből a sóját alkotjuk), akkor nem szokás puffernek hívni a gyakorlati életben.

2016. okt. 16. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!
2016. okt. 17. 22:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!