10. -es fizikába segítség?

Mekkora a térfogata 6 mol 27°C-os gáznak 5 MPa nyomáson?
2016. okt. 17. 18:46
 1/1 anonim ***** válasza:
Itt egyenes arányosságokkal kell számolni. Tudjuk az Avogadro-törvényből, hogy minden gáz 1 molja 25 °C-on és légköri nyomáson (ami kb. 0,1 Mpa) 24,5 dm^3. A hőmérsékletek arányait pedig kelvinben kell kiszámolni, tehát nehogy 27/25-tel számolj, mert az nagy butaság, hanem kiszámolod, hogy 25°c=25+273=298 K, és 27°C=27+273=300 K, és akkor 300/298-cal kell megszoroznod a 24,5 dm^3-t, és az eredményt még 6-tal, meg még osztanod kell 5/0,1=50-nel, mert a nagyobb nyomás kisebb térfogatra préseli össze a gázt. És akkor kijön, hogy a térfogat: V=24,5 dm^3*((300/298)*6)/50)=2,96 dm^3, vagyis jóval kisebb, mint standard állapotban. (Ez azért van, mert a nyomás 50-szer nagyobb, míg az anyagmennyiség csak 6-szor, a hőmérséklet pedig szinte elhanyagolható mértékben 300/298=1,0069). Így érthető? Ha nem kérdezz, ha igen, adj zöld kezet!
2016. okt. 17. 19:49