Hogyan kéne ezt a fizika feledatot megoldani?


Egyatomos ideális gáz kezdeti paraméterei:p1=02MPa,V1=2l és T1=400K,végső paraméterei pedig p5,V5,T5.A gáz kezdeti állapotából a végsőbe három úton jutjat:

a)aaz 1-4 izochor folyamattal kezdődően,melyet a 4-5 izobár folyamat követ,

b)az 1-2 izoterm folyamattal kezdődően,melyet a 2-5 izochor folyamat követ,

c)egy tetszőleges 1-3 folyamattal kezdődően,melyet 3-5 izobár folyamat követ.Szamitsátok ki

a)a végzett mechanikai munkát és a környezettel az 1-4-5 folyamatben cserélt hőt,

b)a végzett mechanikai munkát az 1-2-5 folyamat során és a környezettel cerélt hőt,

c)a belső energiaváltozást az 1-3-5 folyamat során

tudva azt,h ln 1,5=0,4



hogyan fogjak hozzá,valaki segitsen...SOS



2016. okt. 28. 06:14
 1/1 bongolo ***** válasza:

Egyatomos ideális gáz:

Belső energiája könnyen számolható a hőmérsékletből: E = 3/2·nRT


p₁ = 0,2 MPa

V₁ = 2 dm³

T₁ = 400K

Ezekből az általános gáztörvénnyel ki tudjuk számolni az anyagmennyiséget:

p·V = n·R·T → n = p₁V₁/(RT₁)


a) 1→4 izochor: a térfogat állandó. Ezért V₄ = V₁

A nyomás és a hőmérséklet pedig: p₄/T₄ = p₁/T₁


4→5 izobár: azonos a térfogat. p₄ = p₅

A térfogat és hőmérséklet pedig: V₄/T₄ = V₅/T₅


b) 1→2 izoterm: T₂ = T₁

p₂V₂ = p₁V₁

2→5 izochor: V₂ = V₅

p₂/T₂ = p₅/T₅


c) 1→3 nem tudjuk

3→5 izobár: p₃ = p₅

V₃/T₃ = V₅/T₅


Kérdések:

a) 1→4→5

Végzett munka: W = -p·ΔV

Csak a 4→5 során lesz (1→4 esetén ΔV=0):

p = p₄ = p₅

ΔV = V₅ - V₄ = V₅ - V₅·T₅/T₄ ahol T₄ = p₄/p₁ · T₁ = T₁ · p₅/p₁

ΔV = V₅(1 - (T₅/T₁)·(p₁/p₅))


Gondolom p₅,V₅,T₅ is ismertek, csak nem írtad le, de ezekkel W kiszámolható már.


A cserélt hő az első főtétellel számolható:

ΔE = ΔQ + ΔW → ΔQ = ΔE - ΔW

ahol a belső energia változása csak a hőmérsékletváltozástól függ: ΔE = 3/2·nR·ΔT

már csak be kell helyettesíteni:

ΔQ = 3/2·nR·(T₅-T₁) + p₅·V₅(1 - (T₅/T₁)·(p₁/p₅))


Bizonyára a többi kérdés is hasonlóan megy majd...

2016. okt. 29. 23:51