Artúr király a következő játékot találta ki a Kerek Asztal Lovagjai számára. Tíz széket helyezett

el a kerek asztal körül, melyeket megszámozott sorban 1-től 10-ig (az 1-es és a 10-es szék

egymással szomszédos). Mindegyik székre egy-egy lovagot ültetett, s mindegyik lovagnak páros

számú aranytallért adott. Ezután arra kérte a lovagokat, hogy mindegyikük, a gongütésre,

ajándékozza oda aranytallérjainak egyik felét a baloldali szomszédjának, a másik felét pedig a

jobboldali szomszédjának. Az ajándékozás után az 1-es széken ülő lovagnak 2002 aranytallérja lett,

s minden következő széken ülő lovagnak 2-vel több, egészen a 10-es széken ülő lovagig, akinek az

ajándékozás után 2020 aranytallérja lett. Hány aranytallérja volt kezdetben annak a lovagnak,

akinek az ajándékozás után 2016 aranytallérja lett, s melyik széken ült?


Nagyon fontos lenne, előre is köszönöm a válaszokat! :)



2016. okt. 31. 18:49
 1/4 dq ***** válasza:

Felírod a 10 ismeretlenes egyenletrendszert, és megoldod (Gauss-eliminációval, mondjuk).


x2 + x10 = 2002

x1 + x3 = 2004

x2 + x4 = 2006

x3 + x5 = 2008

x4 + x6 = 2010

x5 + x7 = 2012

x6 + x8 = 2014

x7 + x9 = 2016

x8 + x10 = 2018

x1 + x9 = 2020


Nekem a gép ezt dobta:

{ x1 = 1006, x2 = 997, x3 = 998, x4 = 1009, x5 = 1010, x6 = 1001, x7 = 1002, x8 = 1013, x9 = 1014, x10 = 1005}


(ezek a feles értékek)


A 8-as széken ülőnek meg 2026 tallérja volt kezdetben.

2016. nov. 1. 01:26
 2/4 dq ***** válasza:

Elvileg ilyen típusú egyenletrendszerekre (körben ülnek az emberek, és ugyanazt teszik) a diszkrét Fourier-transzformáció gyorsabb mint a Gauss-elimináció:


[link]


(nekem fogalmam sincsen hogy mi az, talán te tanultad, ha már feladták ezt a feladatot)

2016. nov. 1. 01:31
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat! :)
2016. nov. 1. 07:19
 4/4 anonim ***** válasza:

#dq


Elég ha abból 5-öt oldasz meg, mivel tudod, hogy a 8-as széknél ülő lovagé kell.


x2 + x10 = 2002

x2 + x4 = 2006

x4 + x6 = 2010

x6 + x8 = 2014

x8 + x10 = 2018

2016. nov. 1. 09:03