Argetlam kérdése:

Relatív atomtömeggel való tömeg, moláris tömeg kifejezése?


SziasztoK! :) Nos a helyzet az hogy minden bonyolultabb számolás megy jelenleg nekem, de egyszerűen evvel az alapvető problémával nem tudok megbirkózni, ugyanis anno a tanárom ezt a részt kihagyta velünk. Szeretnék felírni pár kémiai feladatot és ha lehet tudnátok rá írni megoldást és magyarázatot?


1.Mekkora a (grammban kifejezett) tömege egy aranyatomnak? Ar(Au):197


2. A természetes magnéziumban három izotóp található: 78,70 n/n%-ban 24Mg (Ar= 23,99), 10,13 n/n%-ban 25Mg (Ar= 24,99) és 11,17 n/n%-ban 26Mg (Ar= 25,98). M(Mg) = ?


3. 5g természetes klór mekkora anyagmennyiségben tartalmazza az egyes izotópokat? M(Cl) = 35,45 g/mol, Ar(35C) = 34,97 , Ar (37Cl) = 36,97.


Minden választ előre is köszönök :)



2016. nov. 4. 15:33
 1/7 anonim válasza:
100%

szia ! a másodikban tudok segiteni: ez a relativ atomtömeg számitás. Egyszerű százalékszámitás.

Az összes százalékértéket elosztod százzal majd megszorzod a hozzátartozó tömegszámmal. Azaz: 78,70:100=0.787 majd 0.787 x 24= 18.888 majd igy a többit is. És a három kapott eredményt összeadod ez lesz a Mg relativ atomtömege. Ha még aktuális a válasz akkor kattints a hasznos gombra köszi :)

2016. nov. 5. 14:19
 2/7 anonim ***** válasza:

Mi az első kérdésre tudjuk a választ :)


2 összefüggésre van szükség:


m = M * n


n = N / N_A, ahol N a részecskék száma, mi esetünkben 1.


Az anyagmennyiséget (n) behelyettesítjük, és ezt kapjuk:


m = M * (N / N_A) = 197 * (1 / 6*10^23) = 1,182 * 10^(-20) g

2016. nov. 7. 00:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Bocsi, véletlenül szoroztunk osztás helyett:


m = M * (N / N_A) = 197 * (1 / 6*10^23) = 3,283 * 10^(-22) g

2016. nov. 7. 09:53
 4/7 anonim ***** válasza:

3. példa


Tudnunk kell hogy a természetes klór milyen százalékarányban tartalmazza az egyes izotópokat. Wikipédia azt mondja, hogy


35Cl 75,77%

37Cl 24,23%


Ezután legyen n1 anyagmennyiségben a 35-ös klór, és n2 anyagmennyiségben a 37-es klór abban az 5g mintában. Ezek az összefüggések kellenek:


n = n1 + n2

m = n * M


és akkor felírva:


0,7577 * n * 34,97 + 0,2423 * n * 36,97 = 5

n = 0,141 mol


n1 = 0,7577 * n = 0,107 mol

n2 = 0,2423 * n = 0,034 mol

2016. nov. 7. 11:18
 5/7 anonim ***** válasza:

Jaaaj... nem is kell a wikipedia... ki lehet számolni a százalékokat a megadott adatokból is.. :)


legyen x1 a 35-ös Cl aránya, illetve x2 a 37-es Cl aránya


x1 + x2 = 1

34,97 * x1 + 36,97 * x2 = 35,45


Innen azt kapjuk, hogy x1 = 0,24 illetve x2 = 0,76 ami egy kicsit pontatlanabb mint a wikipédiás adatok :)

2016. nov. 7. 11:31
 6/7 anonim ***** válasza:
felcseréltem az x1-et meg az x2-őt....
2016. nov. 7. 12:03
 7/7 A kérdező kommentje:
úúú nagyon köszönöm ^^ szereztetek evvel most nekem egy doga 5 öst ;) Köszönöm
2016. nov. 8. 17:41