Hogy kell megoldani ezt a fizika példát?


Hiányoztam az óráról, így nem igazán tudom megoldani...


Egy tárgyat függőlegesen lefelé dobunk, 15m/s sebességgel, 15m magasból. Mekkora sebességgel csapódik a földnek, mennyi idő alatt érkezik a földre, mennyi idő alatt teszi meg az utolsó 10 métert?


2016. nov. 8. 16:04
 1/1 Minekvan ***** válasza:

A lefelé dobott tárgy pillantnyi v sebességének két összetevője van, a v0 kezdő sebesség és a gravitáció által kifejtet gyorsuló sebesség g*t, tehát v=v0+g*t.

Eséskor a magasság csökken és pillanatnyi értéke H=h-v0*t-g*t^2/2, földetéréskor a H magasság nulla így 0=h-v0*t-g*t^2/2 , rendezés után a képlet egy másodfokú egyenletté alakul

g*t^2+2v0*t-2h=0 amiből megkapod a leesés t idejét.A pozitív eredményt vesszük figyelembe.Nekem t=0,791s jött ki. A becspódási sebesség v=15+10*0,791=22,91m/s.A felírt másodfokú egyenlettel kiszámolhatod a 10m mmagasból történő esés idejét.Nálam t1=0,5616s.

2016. nov. 8. 23:48