Amikor n-edik gyököt (pl köbgyököt) szeretnénk eltünteti a nevezőből, azt hogyan kell?

pl 5/((x^1/3)-1)
2016. nov. 8. 23:32
 1/3 anonim ***** válasza:
39%

Így:

[link]

2016. nov. 9. 00:02
 2/3 anonim ***** válasza:

Van egy olyan azonosság, hogy a^n-b^n=(a-b)*(...), hogy a zárójelbe mi kerül, a következő módon tudod kiszámítani: először osszunk a-b-vel:


(a^n-b^n)/(a-b)


A számlálóból emeljünk ki b^n-ent, a nevezőből b-t:


b^n * (a^n/b^n -1)/(b * (a/b -1))


a^n/b^n=(a/b)^n a hatványozás azonossága miatt:


b^n * ((a/b)^n -1)/(b * (a/b -1))


Egyszerűsíthetünk még b-vel:


b^(n-1) * ((a/b)^n -1)/(b * (a/b -1))


Ha az a/b-t lecseréljük q-ra, ezt kapjuk:


b^(n-1) * ((q)^n -1)/(b * (q -1))


Ha tanultál már a mértani sorozatról, akkor ebből kiolvasható, hogy ez a b^(n-1) kezdőtagú, q=a/b hányadosú mértani sorozat összegképlete.


A példádban így fog kinézni: b=köbgyök(x), a=1, ekkor


1^2*((köbgyök(x)/2)^3 -1)/(köbgyök(x)/1 -1), ekkor az 1 kezdőtagú, köbgyök(x) hányadosú sorozathoz jutunk, ennek a tagjai 1, köbgyök(x), köbgyök(x)^2, tehát 1+köbgyök(x)+köbgyök(x)^2-nel kell a törtet bővíteni, hogy a nevezőben köbgyök(x)^3-1^3=x-1 legyen.

2016. nov. 9. 01:17
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2016. nov. 9. 10:24