SOS fizika feladat?

Figyelt kérdés

Le tudná valaki írni, részletes, lépésről lépésre levezetéssel?

Egy halász a csónakjával a folyón

lefelé evez. Egy híd alatt áthaladva vízbe esik

a csáklyája, ezt azonban csak fél óra múlva veszi

észre. Ekkor visszafordul, és a hídtól 8 km-rel lejjebb

éri utol a csáklyát. Mekkora a folyó sebessége,

ha a halász a folyón felfelé és lefelé haladva

egyformán evez?


2016. dec. 11. 21:57
1 2
 1/16 anonim válasza:
Itt valami nem kóser. Ha visszafordul az öreg , akkor hogyan éri utól??? A faszi lefelé vagyis a sodrás irányába evez. Kiesik a csáklya. Gondolom az is elkezd lefelé magyarul a halásszal egyforma irányba úszni lefelé a folyón, viszi a sodrás. Ami biztos, hogy a halász gyorsabban evez mint a sodrás. Észreveszi, hogy nincs meg a csáklya. Visszafordul, kvázi szembe megy a csáklyával. És utólériiiii??? Hogyan?? Hm...
2016. dec. 11. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Akkor megtalálja.

Megyek, sodrás+evezési sebességgel fél órát. Fél óra után fejemhez kapok, hogy basszus, elhagytam valamit. Visszafordulok, megyek evezési-(mínusz!)sodrási sebességgel. Megtalálom a cuccot, pontosan 8km-vel az elhagyás helyétől számítva. Tehát 8km-t ment a cucc nélkülem, bár utánam, de lassabban. Sebessége a sodrási sebesség volt.

2016. dec. 11. 22:53
 3/16 A kérdező kommentje:

A cucc amíg nélkülem volt, időben legalább fél óra volt, plusz annyi idő, amennyi idő alatt visszamentem hozzá.

De ezekből hogy lehetne felírni egy egyenletrendszert?

2016. dec. 11. 22:53
 4/16 anonim válasza:
Adj egy email címet privátba és átküldöm a megoldást, mert itt elég körülményes lenne leírni.
2016. dec. 11. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Véletlenül nem 2,2m/s jött ki a folyó sebességére?
2016. dec. 12. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

[link]

Itt a kettes feladat egy ehhez hasonló megoldása, a második válaszoló erről küldte el a kettes feladat screenshotját e-mailben. De ebben alapból felfele evez a manusz.

Ezalapján már nem volt energiám kiszámolni ezt a feladatot, nem is nagyon ment, aztán feladtam. :D Ma pedig már lezajlott a zh, szerencsére nem volt benne ilyen jellegű feladat, jóval könnyebbek voltak, szerintem 42-44 pont körül meglesz a 100-ból.:) (40 kellene.)

Amúgy kicsi a világ, mérnökinformatikus első éves hallgató vagyok a BME-n, és ezt a linkelt feladatsort is BME-sek csinálták, és mivel ezt is Fizika 1i-nek hívják, ők is mérnökinfósok. :D

2016. dec. 12. 21:25
 7/16 anonim ***** válasza:

A megoldás az, hogy gondolkodni kell, nem kell semmilyen egyenlet rendszer.


A beleejtett cucc (v=0, mert a folyó a vonatkoztatási rendszer) és a csónak vízhez viszonyított sebességéből indulunk ki, az éppen olyan, mintha tóban lenne. Ha lejti, és nem evez, akkor a távolságuk egymáshoz képest nem változik.

Ha 30 percet evez tőle és megáll, akkor a kettőjük távolsága nem csökken és nem is változik. Ezt a gondolatot felhasználva, ugyanennyi ideig is kell feléje evezni, azaz összesen 1 órát.


Na most kell a folyóhoz rögzített vonatkozási rendszerből kilépni, mert ennyi idő alatt a folyóba ejtett cucc a folyó sebességével 8km-t tett meg. A folyó sebessége 8Km/h.


Ennek ismeretében, ha lenne több kérdés is akkor azokra is válaszolni lehetett volna.

2016. dec. 13. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Bocs az elgépelésekért, sötétben próbálkoztam, a billentyűzetem pedig koszos, (melóhely).


Amúgy a feladatsorok egyszerűek, mennyi idő volt rá?

2016. dec. 13. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Mindig 10 számolási feladat, és 10 igaz-hamis van, 90 perc van rá.

Számológép, függvénytábla használható.

De ez mérnökinformatikus szak, nem fizikus. :) Lesznek még mikro- és makroökonómia is. (Vagy nem... Nem tudom mi lesz ezekkel a tárgyakkal a GTK ELTE-be olvasztása után...).

2016. dec. 13. 22:15
 10/16 A kérdező kommentje:

Ja, meg számolásnál nem elég, hogy A-B-C(-D)-t betippelsz, számolással alá kell támasztani, ahol leírod a gondolkodás menetét.

Igaz-hamis feladatok 2-2 pontot érnek, rossz válasz -2-t, üresen hagyva 0.

A számolás pedig 8-8 pont, így aztán 10x8+10x2=100 a max, 40 kell az átmenéshez, és 85 az ötöshöz. (15 pontonként ugrik.)

2016. dec. 13. 22:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!