Általános fizikában hogyan oldom meg ezt a feladatot?

A feladat: Van egy abroncs, aminek a tetejére van erősítve egy kötél, és csigán keresztül egy m tömegű test húzza lefelé. (az abroncs is m tömegű) (adottak: m, g, R, h) (hiányzik: a1, a2, K(kötélerő), Ft(tap.-súrl. erő) Adott a tanár olyan kérdéseket, hogy vezessük ezt le energetikailag, és oldjuk meg tetára. Nos az abroncs tetája adott, energetikailag meg hogyan kell levezetni? És mi az hogy oldjuk meg tetszőleges tetára?

2016. dec. 14. 16:38
1 2
 11/19 dq ***** válasza:

Oké. Akkor felejts el mindent, amit írtam, sztornó az egész, bocsi. :(


Ábrát töltenél fel, kérlek, hogy mi is történik?

2016. dec. 15. 22:48
 12/19 dq ***** válasza:

Az a feladat, hogy az abroncs vízszintesen gördül, a tetejénél húzza a kötél, míg, a másik test megy lefelé?


Ekkor a két munkatételünk ilyen alakú:

W_grav + W_súrl = E_mozg_súly + E_mozg_abroncs + E_forg_abroncs

W_grav + W_kötél = E_mozg_súly


Nem tudom hogy van-e valami, amibõl látszódik, hogy W_súrl=0. Ha nincsen, akkor dinamikailag, épp úgy ahogy írtad, belátjuk hogy a tetején húzott hengerekre Ft=0 így W_súrl=0.

2016. dec. 15. 23:38
 13/19 A kérdező kommentje:

Rendben, így tudom csak megmutatni:

[link]

2016. dec. 16. 11:30
 14/19 A kérdező kommentje:

Így a képlet:

mgh+Fth=1/2mv^2+1/2mv^2+mR^2(omega)^2


mgh+Kh=1/2mv^2


lesz?

2016. dec. 16. 17:08
 15/19 dq ***** válasza:

mgh = 1/2 m v_1^2 + 1/2 m v_2^2 + 1/2 (theta) (omega_2)^2

mgh - Kh = 1/2 m v_1^2


(a súrlódási erõ nem végez munkát tisztán gördülés esetén, azt hiszem, azt kiszedtem.

A forgási energia is 1/2.

A Kh-t akkor írhatjuk, ha már tudjuk hogy a kötélerõ állandó.

A két test sebessére v_2 = v_1/2 vehetjük, épp úgy, ahogy a_2 = a_1/2 -t vettetek )


mgh = mv_1^2 (1/2 + 1/8 + 1/8) = mv_1^2 (3/4)

Kh = mgh - 1/2 mv_1^2 = 1/4 mv_1^2 = mgh/3


Vagy ilyesmi.

2016. dec. 16. 19:23
 16/19 dq ***** válasza:

Kifejtés nélkül:


munkatétel a rendszerre felírva:

W_grav = E_mozg_súly + E_mozg_abroncs + E_forg_abroncs

munkatétel a súlyra felírva

W_grav - W_kötél = E_mozg_súly


Kifejtés után azt látjuk, hogy E_m_a + E_f_a = 1/2 E_m_s

(azaz az abroncs mozási energiája fele annyi lesz, mint a lógó súlyé. Legyen E_m_s = E)


=>

W_g = 1,5 E

W_k = W_g - E = 0.5 E = W_g/3


Azaz a kötél harmad annyi munkát végez a súlyon, mint a grav. mezõ végez rajta. (Amely W_g megegyezik azzal a munkával, mint amelyet az egész rendszeren végez a grav. mezõ)

Ez minden t idõpillanatban és h magasságban igaz => K = G/3 = mg/3.


..


A forgó abroncsra is felírhattad volna a munkatételt:


W_kötél_abroncs = W_kötél_súly / 2 = E_m_a + E_f_a = 0.5 E

Így: W_k = E.


A három munkatétel közül azonban csak 2 független, ha ez mond bármit is.(Ha nem mond semmit, akkor hagyd figyelmen kívül.)


Tehát kvalitatív állítások is tehetõek a testek mozgási energiájáról. Hogy az egészet mg okozza, és hogy K csak arra jó hogy a gravitációtól kapott energia harmadát átadja az abroncsnak. (Így lesz a súlynak 2x akkora a mozgási energiája, mint az abroncsnak).


Lehet hogy az alsóindexelésem kicsit zagyva, elõfordul mindenféle mennyiség, grav. által rendszeren végzett, grav. által súlyon végzett munka (=W_g=mgh, ezek megegyeznek), egyiknek a mozgási, másiknak a mozgási és forgási energiája, stb.)

2016. dec. 16. 19:45
 17/19 dq ***** válasza:

.. az abroncsra felírt munkatételem még nem jó, rá is ugyanannyi W_k kell végzõdjön az abroncsra mint a súlyra, W_k = 0.5 E méretû, és nem fele akkora, mint írtam.


Lehet hogy ott is h az elmozdulás, és nem h/2 ahogy gondoltam (a W_kötél_abroncs = erõ * elmozdulás képletben az elmozdulás).

2016. dec. 16. 20:06
 18/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nagyon sokat segítettél! Kijött nekem is a K=mg/3, de a munkatételből akkor az a_1 és a_2 nem számolható ki anélkül, hogy felírnánk a SzumF=m*a és a SzumM=(teta)*(béta) egyenletet?
2016. dec. 17. 13:24
 19/19 dq ***** válasza:
Nem tudok róla.
2016. dec. 17. 15:05
1 2