Miért van 2 megoldása a trigonometrikus egyenletnek?


Van egy egyenlet pl sin(x) = -1/2 ennek az eredménye -30.


Ez -Pi/6 + k*2Pi.


De mi az x2 megoldása, és hogyan kaphatnám azt meg? Régebben tanultam, de most teljesen elfelejtettem már hogy hogyan kell ezt.


2017. jan. 5. 17:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Érdemes először kiszámolni az ezzel azonos "mértékű" első negyedes értéket, vagyis milyen 0 és 90° közti szögre lesz


sin(x)=1/2, ez x=30°. Ezután azt kell tudnunk, hogy a szinusz értéke a harmadik és a negyedik negyedben negatív, és ha felrajzoljuk azt a bizonyos egységkört, hamar rá lehet jönni, hogy hogy jönnek ki a megoldások.


-A negyedik negyedbeli úgy jön ki, hogy azt a bizonyos vektort tükrözzük az x-tengelyre, ez algebrailag a -1-szerest jelenti, tehát a 30°-ból -30° lesz (ez jött ki neked). Ha pozitív szöget akarunk kapni, akkor egy teljes szöggel, vagyis 360°-kal elforgatjuk, így -30°+360°=330° lesz belőle.


-A harmadik negyedbelit úgy kapjuk, hogy a vektort 180°-kal elforgatjuk, 30°+180°=210° lesz a másik keresett szög.


Ezeket még átírhatod radiánba, és odaírod a periódust is, akkor kapod meg az összes megoldást.


Természetesen máshogyan is el lehet jutni a megoldásokhoz, de talán ez a legszemléletesebb.


Koszinusznál is ugyanígy el lehet szórakozni a lépegetésekkel, csak ott az a lényeg, hogy az első és a negyedik negyedben pozitív, a többiben negatív.

2017. jan. 5. 17:45
 2/3 A kérdező kommentje:

hát én úgy csináltam, hogy a sinus az y és a cosinus az x tengely.


és ha pl sinusra 30 fok jött ki, akkor az X tengelyhez képest a vonalam 30 fokos szöget zár be. Az lesz az egyik megoldás. Utána "áttükrözöm" az y tengelyre (így kapok egy V-t) és ott pedig az alap X tengelyhez mérten megnézem, hogy mekkora szöget zár be, ami 180-30 lesz... :D

2017. jan. 5. 20:06
 3/3 anonim ***** válasza:
Igen, ez akkor működik, ha jobb oldalon pozitív szám van, de itt most negatív van. Egyébként a pozitív esetre is átültethető ez az analógia; az első negyedben található megoldás jó lesz, ha ez Ł, akkor lemegyünk a negyedik negyedbe, ekkor -Ł-t kapunk, és ezt forgatjuk el 180°-kal, tehát -Ł+180°=180°-Ł lesz a másik megoldás.
2017. jan. 5. 22:09