12,25 dm3 strandardállapotú hidrogén-klorid gázt oldottunk desztillált vízben. A keletkezett sósav sűrűsége 1,065 g/cm3 tömeg%-os összetétele 13,50%-os lett. Számítsuk ki, hogy mekkora tömegű vízben oldottuk fel a gázt!


2. Feladat:

Egy vegyület összetételéről a következőket tudjuk: 23,26 tömeg% Ca, 18,60 tömeg% S, és 2,33 tömeg% H, a többi Oxigén. határozza meg a vegyület összegképletét!

Nem csak az eredményt szeretném megtudni, hanem azt is, hogy mi miért történik.



2017. jan. 6. 19:34
 1/5 wrspeed80 ***** válasza:
74%

12.25 dm3 -> 0.5 mol HCl van. Ez 18.25 g. Az oldatnak 13.50%-a HCl, 100/13.5 = 7.41. 7.41×18.25= 135.19g. Ez a teljes oldat tömege. 135.19-18.25=116.94g. Ez a víz tömege.

Ca: 23.26/40=0.5815

S: 18.6/32=0.58125

H: 2.33/1=2.33

O: 55.81/16=3.49

Elosztod mindet a legkisebbel, Ca és S 1, H 4, O 6

2017. jan. 6. 20:32
 2/5 wrspeed80 ***** válasza:
Ha vmit nem értesz írj üzit
2017. jan. 6. 20:33
 3/5 Silber ***** válasza:

Én a következőt szoktam mondani kémiai számításoknál:

"Számold ki amit csak lehet"

Ez azért követendő általános- és középiskolai szinten, mert gyakorlatilag a feladatok megoldásának lineáris menete van - szinte mindig abból az adatból kapod a következő egyenlethez hiányzó változót, amit éppen számolsz.

Reakció lejátszódásakor mindig az anyagmennyiség-arányok a kulcsa a feladatnak. Oldatkészítéskor a komponensek tömegei teremtenek kapcsolatot.


1. feladat:

1.: Kiszámolod a HCl gáz anyagmennyiségét

2.: Kiszámolod a HCl gáz tömegét

3.: Kiszámolod az oldat tömegét

4.: Kiszámolod az oldat térfogatát


2. feladat:

1.: Ez egy olyan feladat, ahol csak és kizárólag ún. "intenzív paraméterek" szerepelnek a feladat szövegében. Ezért egy trükkhöz folyamodhatunk: TEGYÜK FEL, hogy 100 g anyagról beszélünk.

2.: A százalékok alapján kiszámolgatod a 100 g anyag komponenseinek tömegét

3.: Kiszámolgatod az anyagmennyiség-arányokat

4.: Az anyagmennyiség-arányok arányosak az összetétellel. Leosztod mindegyiket a legkisseb anyagmennyiségű komponensével, és jó esetben egész számokat kapsz indexekként

2017. jan. 6. 20:36
 4/5 Silber ***** válasza:
Helyesbítek: az oldat térfogata helyett a víz tömegét.
2017. jan. 6. 20:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Jajj köszönöm szépen!
2017. jan. 6. 21:45