Valaki levezetné nekem a feladat megoldását?


A H2 (g) + I2 (g) <-> 2HI (g) folyamat egyensúlyi állandója 445 C-on K=50,2. Számítsuk ki a hidrogén és a jód átalakulási százalékát: 1,0-1,0 mol/dm3 kiindulási hidrogén-és jódkoncentráció esetén!


Köszönöm a segítséget!


2017. jan. 16. 18:20
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Táblázat kell.


H | I2 | HI

Kiindulás | 1 1 -


Reagálás | -x | -x | +2x


Keletkezés| 1-x| 1-x | +2x


Egyensúlyi állandó:


50,2= [HI]^2 / [H2]*[I2]= [2x]^2 / [1-x]*[1-x] =



4x^2 / [1-x]^2= 50,2


4x^2=50,2 (1-2x+x^2)


4x^2= 50,2- 100,4x+ 50,2 x^2


46x^2-100,4x+50,2=0


Másodfokú egyenlet jött melynek pozitív értéke lesz a megoldás.

2017. jan. 16. 19:45
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2017. jan. 16. 19:48
 3/3 anonim ***** válasza:

Másodfokú egyenletben a negatív megoldás lesz a megoldás.


100,4+-28,3 /92,4 --> ebből a + része lesz 1,39, ami nyilván nem jó, a negatív rész lesz 0,78, ami tehát 78%-os lesz az átalakulás.

2017. jan. 16. 20:02