Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi alapján kéne ezeket a...

Mi alapján kéne ezeket a matek hasonlóság témakörbeli példakat venni és leírni?

Figyelt kérdés

El kell dönteni, hogy az alábbiak hasonlóak-e vagy sem? Miért igen/nem?


1. egyenlő szárú háromszög és szabályos háromszög

2. egyenlő szárú háromszög és derékszögű háromszög

3. szabályos háromszög és derékszögű háromszög

4. téglalap és négyzet

5. rombusz és négyzet

6. konvex deltoid (kite) és paralelogramma

7. konvex és konkáv deltoid


Értem én hogy pl. a háromszögeknél már akkor hasonlónak tekintheti 2, ha 2-2 szögpár megegyezik, ami speckó az 1. esetben teljesül. Deviszont hogy a búbánatos rossebbe írjam én ezt fel az oldalakkal (pl ABCΔ hullámos vonal DEFΔ) mikor mondjuk az egyenlő szárúnál az utolsó F pontbeli szög nem olyan, mint a szabályos háromszögbéli C pontnál?

A többiről nem is beszélve...

Teljesen belegabalyodtam.. Kérek valakit segítsen.



2017. jan. 29. 01:02
 1/5 anonim ***** válasza:
ne haragudj, de próbáld meg értelmesebben feltenni a kérdést :D
2017. jan. 29. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Az a problémám, hogy én se tudom másképp feltenni a kérdést, mert nem értem mit vár tőlem a feladat. Amikor meg sokszögeket kell vizsgálni, akkor pláne bekavar, mert órán max háromszöget néztünk, de azt is inkább kicsinyítettük/nagyítottuk -játszogattunk lambdával- és nempedig totál más háromszögnél néztük meg a hasonlóságokat. Tehát ez a feladat egy kváccs.


Konkrétan ez a kérdés: Tudnak-e az alábbi objektumok hasonlóak lenni? Miért igen vagy miért nem?

Ehhez pedig az egyes pontokba leírtam a két összehasonlítandó elemet. DE hogy a francba hasonlítsam őket egymáshoz?! Hullámos vonallal próbáltam felírogatni a csúcsokkal, de a szög akkor se fog megegyezni akárhogy forgathatok én egy egyenlő szárút egy szabályoshoz 1 csúcsban... ergó ő nem hasonló? Nem értem az egészet..

2017. jan. 29. 02:13
 3/5 anonim ***** válasza:

na figyelj, akkor leírom részletesebben, bár szerintem ezeket mind vettétek órán. mielőtt jobban belemennék, először azt értsd meg, hogy az arányosság azt jelenti, hogy transzformációt végzel az eredeti oldalakon vagy szögeken. vegyünk pl egy A-B-C háromszöget. az oldalaik hosszát elosztjuk kettővel. így lett egy A/2-B/2-C/2 háromszögünk. a két háromszög arányos, mert ha a transzformált háromszög minden oldalát beszorozzuk kettővel, akkor visszakapjuk az eredetit. ha tehát létezik olyan művelet, amelynek segítségével egy lépésben megkapod az eredeti háromszöget, akkor arányos a két háromszög. ez oldalakra és szögekre egyaránt igaz. egyébként pedig nemcsak háromszögekre, hanem minden sokszögre kijelenthető ez.


először nézzük a háromszögeket.

itt képezhetnek arányt

1. az oldalak (mindhárom)

2. két oldal és az általuk közrefogott szög

3. min. két szög

4. két oldal és az ezek közül hosszabbikkal szemközti szög


ezek az alapesetek. ha egy teljesül, akkor az összes többi is teljesül. ekkor jelenthető ki, hogy a két háromszög arányos.

tehát a kérdések.


1.)egyenlő szárú és szabályos háromszög sosem lesz arányos. egy szabályos háromszögnél mindhárom oldal egyenlő, de egy egyenlő szárúnál csupán kettő. ezt még levezetem részletesebben.

vegyünk egy SZABÁLYOS háromszöget, legyenek az oldalai a, b és c. mivel szabályos, ezért kijelenthető, hogy a=b=c. vegyük 5 centisnek az oldalait, tehát a=b=c=5cm.

most vegyünk egy egyenlő szárút, az oldalai a', b' és c'. a két szára legyen 10cm, az alapja pedig 12. tehát a'=b'=10cm, c'=12cm. ha ezt beosztjuk kettővel, akkor teljesül hogy a=a', b=b', de c nem lesz egyenlő c'-vel. vehettem volna az eredeti oldalak háromszorosát, ötszörösét, negyedét vagy akár önmagát is, sosem teljesült volna. tehát ezek NEM lehetnek arányosak (hasonlóak).


2.) ezek lehetnek hasonlóak. a szögeket érdemes vizsgálni. az egyenlő szárúról tudjuk, hogy a két szára egyenlő, tehát az alapon fekvő két szög is egyenlő. tehát máshogy fogalmazva, ha két szöge egyenlő egy háromszögnek, az biztos hogy egyenlő szárú háromszög (mivel az oldalak hosszának függvénye a szögek nagysága és vica versa, ezért a zárójel előtti állítás ekvivalens azzal, hogy ha két (nem három!) oldala egyenlő egy háromszögnek, akkor az a háromszög egyenlő szárú.)

most nézzük akkor a derékszögűt. tudjuk hogy az egyik szöge kilencven fokos, de az minket nem érdekel. mivel 180 fok a belső szögek összege, ezért 180-90=90 foknak kell lennie a maradék két szög összegének. ez lehetséges, ha mindkét szög 90/2=45 fokos. és mivel ily módon két szöge egyenlő, ez a derékszögű háromszög biztosan arányos egy egyenlő szárúval (lsd. 1. pont). le is skicceltem neked, hogy el tudd képzelni jobban. [link]

te magad is láthatod, hogy a képen lévő két háromszög teljesen ugyanaz, csak el vannak forgatva. egyébként plusz info, hogy csak ezekkel a szögnagyságokkal működik, mással egyáltalán nem. (alapvetően lehetne pl. hogy az egyiknél csak fele akkora mindig szög, de ez végül azért nem lehetséges, mert a háromszög belső szögeinek összege mindig ki kell hogy adja a 180 fokot).


3.) ezek sem lehetnek hasonlóak. mivel a szabályos háromszög oldalai egyenlőek, következésképp a szögei is egyenlőek. mivel tudjuk hogy egy háromszög belső szögeinek összege mindig 180 fok, ez csak úgy teljesülhet, ha minden szöge 60 fokos (hiszen 60*3=180).

ellenben a derékszögű háromszögről tudjuk, hogy egyik szöge kilencven fokos. innentől felesleges is lenne tovább gondolkodni, mert a két háromszög csak akkor lenne hasonló, ha a derékszögű további két szöge is 90 fok lenne, de nyilvánvalóan tudjuk hogy ez képtelenség. sosem lesznek hasonlóak.



most nézzük a sokszögek alapeseteit.

1. megfelelő oldal és a megfelelő átló

2. megfelelő oldal és megfelelő szög

(megjegyzés: a két alapeset közül NEM elégséges csak az egyik, ergo mindkettőnek teljesülnie kell.)


ha az előbbi zárójeles kijelentést továbbgondolod, akkor a 4. és az 5. kérdésre meg is találhatod a választ.

4.) egy téglalap és négyzet sosem lesz arányos, mert legfeljebb a szögeik lesznek arányosak.

5.) egy rombusz és egy négyzet sosem lesz arányos, mert legfeljebb az oldalaik hossza lesz arányos.


a maradék kettőt próbáld meg te megcsinálni, de szólj ha elakadtál és segítek.

2017. jan. 30. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
illetve még annyit hagytam ki, hogy a 4.) és 5.) kérdésre adott választ próbáld meg értelmezni, lévén azt nem vezettem le részletesebben. ha ezt megérted, akkor valszeg menni fog a maradék kettő is.
2017. jan. 30. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm szépen, sokat segítettél! :)


Remélem az utolsó kettőt nem néztem be, de szerintem a 6.-os hasonló lehet ismét 1 esetben, ha a kitenak a párhuzamos oldalai egyenlők és a szemközti szögek azonosak.

No a 7-essel picit bajba voltam, de mivel tudjuk hogy egy konkáv deltoidnak van egy olyan, mely 180°-nál nagyobb -homorú szög- ezért nem teljesülhet a hasonlóság.

2017. jan. 31. 21:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!