Lenne itt egy számomra megoldhatatlan feladat, hogy kell felírni egyenlettel?


Egy medence az egyik csapból 10 óra alatt, a másikból 15 óra alatt telik meg. A lefolyót kinyitva 5 óra alatt ürül ki.

Mennyi ideig tart a medence feltöltése, ha mindkét csapot megnyitjuk de a lefolyó is nyitva marad?


2010. máj. 7. 13:29
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát, szerintem nem fog megtelni soha.

Egy óra alatt az első csapból beömlik a medence vízmennyiségének 1/10 része. A második csapból az 1/15 része. Ezalatt elfolyik a lefolyón 1/5 rész.

Így egy óra alatt a változás:

1/10 + 1/15 - 1/5 = -1/30

Tehát ha mindkét csap nyitva van és a lefolyón is folyik le a víz, akkor óránként a teljes medence 1/30 részével lesz kevesebb víz.

2010. máj. 7. 13:43
 2/2 anonim ***** válasza:

Az előzőnek igaza van.

I. Csap 10 óra alatt tölti fel, akkor 1 óra alatt az 1/10-ét, x óra alatt az x/10 -ét.

II. Csap 15 óra alatt tölti fel, akkor 1 óra alatt az 1/15-ét, x óra alatt az x/15 -ét.

III. Lefolyó 5 óra alatt üríti ki, akkor 1 óra alatt az 1/5-ét, x óra alatt X/5-ét.


Ha ezeket összeadod akkor megtelik a medence, vagyis

x/10+x/15-x/5=1 /*30

3x+2x-6x=30

-x=30

x=-30


Tehát a medence 30 óra alatt ürülNE ki, ha tele LENNE. De mivel üresről indulunk nem tud kiürülni, így az a válasz hogy ez a feladat egy marhaság és gratula a készítőnek.

2010. máj. 7. 15:47