Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan számolható ki a háromsz...

Hogyan számolható ki a háromszög területe, ha az oldalak vektorkoordinátákkal vannak megadva?

Figyelt kérdés

2017. febr. 11. 10:49
 1/4 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a két vektor (a;b) és (c;d), ahol a két vektor nem párhuzamos egymással, ekkor az egyszerűség kedvéért legyen ezek közös pontja a (0;0) pont, ekkor a másik két csúcspontpont koordinátái (a;b) és (c;d) (ezt azért tehetjük meg, mert a koordináta-rendszer minden részén ugyanakkora a háromszög területe). Tehát adott a háromszög három pontja, ennek ki tudjuk számolni mindhárom oldalát, abból pedig a háromszög egy szögét, vagy annak szinuszát koszinusztétellel, abból pedig az oldal*oldal*sin(közbezárt szög)/2 képlettel ki tudjuk számolni a területét.


Másik lehetőség, hogy rajzolunk köré egy téglalapot, aminek oldalai párhuzamosak a tengelyekkel, a háromszög ebből 3 (speciális esetben 2 vagy 1) derékszögű háromszöget vág le, tehát a háromszög területe úgy is megadható, hogy kiszámoljuk a téglalap területét, és kivonjuk a derékszögű háromszögek területét.

2017. febr. 11. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Eddig értem is én, de amikor felrajzoltuk és összekötöttük a vektorokat, akkor hogy jön ki a három oldal (és utána a szög)? :'D


Konkrétan ezt a feladatot nem tudom megoldani:


A (1,8)

B (-5,6)

C (-1,-4)


A Területet kellene kiszámolni, amit ugyebár az oldal*oldal*sin(közbezárt szög)/2 képlettel lehetne, amihez ugyebár kell a szöget tudni, amit pedig a koszinusztétellel kapunk meg.

Na de hogy jön ki az a,b,c oldal? :S

(Bocsánat, ha óriási ostobaságot kérdezek.)

2017. febr. 11. 12:04
 3/4 anonim ***** válasza:

Úgy jön ki, hogy ezek nem vektorok, hanem pontok. Ezekre fel kell írni a vektorokat:


AB->(-6;-2), BC->(4;-10), CA->(2;12) (fel lehet írni fordítva is, csak akkor -1-szeresek lesznek a vektorkoordináták, például BA->(6;2). Ezeknek a vektoroknak ki tudjuk számolni a hosszait; ha a vektor koordinátái (j;k), akkor hossza gyök(j^2+k^2), így megvan a 3 oldal, onnan koszinusztétel kijön valamelyik szög.


Másik lehetőség, hogy nem írod fel az összes oldal hosszhát, csak 2-ét, akkor azok hajlásszögére felírható a skaláris szorzat. Ugyanaz fog kijönni, mint a koszinusztétellel, viszont kevesebbet kell számolni, de ha ezt nem tudod, a koszinusztétel is tökéletesen megfelelő.


Innen már minden adott, hogy felírjuk a háromszög területét.

2017. febr. 11. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Megértettem! :O Most már kijött a 3 oldal. Számolhatom a szöget.

Isten vagy! Köszönöm szépen! ^^

2017. febr. 11. 12:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!