Pako 21 kérdése:

A vonat 144 km/h sebességgel halad nyílt pályán 2km-en keresztül. Azután 2 percen át egyenletesen lassít, mígnem megáll az állomáson. Itt 4 percet tölt. Kérdés?

Mennyi ideig tartott az egyenletes szakasz? Mennyi a lassuló szakasz gyorsulása? Mennyi utat tesz meg lassulva? Mennyi a teljes útra számított átlagsebesség?Mennyi utat tesz meg lassulva? Mennyi a teljes útra számított átlagsebesség?

2017. febr. 13. 09:44
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1) Ha 2 km-es hosszon 144 km/h sebességgel halad, akkor

v = s / t → t = s / v

t = 2 km / 144 km/h = 0,013│8│ h = 50 s

V á l a s z : az egyenletes szakasz 50 másodpercig tartott.


2) 2 perc alatt 144 km/h sebességről 0 km/h sebességre lassít.

2 perc = 2*60 s =120 s

144 km/h = 144/3,6 m/s = 40 m/s → 40 m/s – 0 m/s = 40 m/s

Tehát 120 s alatt 40 m/s-nyit lassul, egyenletesen.

Másodpercenként 40 m/s : 120 s = 1/3 m/s² a lassulása.

V á l a s z : a lassuló szakasz gyorsulása -1/3 m/s² volt.


3) A lassulás alatt az átlagsebessége (40 m/s – 0 m/s) / 2 = 20 m/s volt.

2 percen át lassított, ami 120 s. → Ezalatt 120 s * 20 m/s = 2400 m utat tett meg.

V á l a s z : lassulva 2,4 km utat tett meg.


4) A teljes út 2 km + 2,4 km = 4,4 km = 4400 m.

A teljes idő 50 s + 2 perc + 4 perc = 6 perc és 50 s = 410 s.

Az átlagsebesség 4400 m / 410 s = 10,│73170│ m/s.

Ez 10,│73170│ * 3,6 = 38,│63414│ km/h

V á l a s z : a teljes útra számított átlagsebesség kb. 38,6 km/h.

2017. febr. 13. 10:47
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm
2017. febr. 16. 17:14