Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyenlőtlenség, melyik a...

Egyenlőtlenség, melyik a helyes megoldás és miért?

Figyelt kérdés

Az egyenlet a következő:


(1/(5x))+3 >= 1


Na, a problémám a következő. Két megoldási menetre, két különböző eredmény a jött ki. Nem tudom melyik a helyes, és ha igen, akkor miért az!


1. megoldás:


(1/(5x))+3 >= 1 / *5x

1+ 15x >= 5x /-15x

1 >= (-10)x / :(-10), relációjel megfordul

-(1/10) <= x


2. megoldás


(1/(5x))+3 >= 1

(1/(5x)) >= (-2) /veszem mindkét oldal reciprokát, relációjel fordul

5x <= -(1/2)

x <= -(1/10)


Mint látjátok két különböző megoldás jött.

Érdeklődni szeretnék, hogy szerintetek melyik a helyes és miért? Hol a hiba?


Előre is köszönöm megtisztelő válaszaitokat!



2017. febr. 28. 19:58
 1/10 dq ***** válasza:

???


Megnézed az egyenleteket sorra konkrét x-ekre (pl x=0, 1, -1, stb) hogy melyik teljesül és melyik nem, és látni fogod hogy melyik az első hibás műveleted.

2017. febr. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A második a jó megoldás.

[link]


osztásnál nem fordul meg a reláció

2017. febr. 28. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 dq ***** válasza:
Egyébként 1-ben ott a hiba, amikor 5x-szel szorzol, 2-ben meg ott, amikor reciprokot vonsz.
2017. febr. 28. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
2-es vagyok. nem jó amit írtam bocs
2017. febr. 28. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Én grafikusan szoktam ellenőrizni:

[link]

2017. febr. 28. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


A Wolfram alpha megfejtése alapján a jó válasz valóban x<=-(1/10), ez elfogadható.


Viszont! Ha két ellenkező előjelű oldal reciprokát veszem, akkor nem kéne, hogy megforduljon az egyenlőség jel, viszont úgy, nem jó a megoldás. Most akkor pontosan mi a helyzet? Sajnos nem jövök rá.

2017. febr. 28. 20:29
 7/10 anonim ***** válasza:

#5 -höz egy (remélem) jobb kép:

[link]

2017. febr. 28. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 dq ***** válasza:

#6:

Kis segítség: az, hogy a jel megfordul-e, függ x aktuális értékétől. Mind akkor, amikor 5x-szel szorzol, mind akkor, amikor reciprokot vonsz.


Ennek ismeretében zárd be a böngészőt, és csináld újra a két megoldást, helyesen.


((A helyes válasz az lesz, hogy x<=-1/10 VAGY x>0))

2017. febr. 28. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 tatyesz ***** válasza:

1. megoldást esetszétválasztással oldd meg:


1. eset:

(1/(5x))+3 ≥ 1 / *5x ha x > 0 (Ekkor nem fordul meg a kacsacsőr)


1 + 15x ≥ 5x /-5x, -1

10x ≥ -1 /:10

x ≥ -1/10

Ezt a megoldást összehasonlítjuk a feltétellel: x > 0.

Tehát x ≥ -1/10 és x > 0 egyszerre kell, hogy igaz legyen, ami akkor teljesül, ha x > 0.



2. eset:

(1/(5x))+3 ≥ 1 / *5x ha x < 0 (Ekkor megfordul a kacsacsőr)


1 + 15x ≤ 5x /-5x, -1

10x ≤ -1 /:10

x ≤ -1/10

Ezt a megoldást összehasonlítjuk a feltétellel: x < 0.

Tehát x ≤ -1/10 és x < 0 egyszerre kell, hogy igaz legyen, ami akkor teljesül, ha x ≤ -1/10.


Tehát a megoldás: x ≤ -1/10 vagy x > 0.

2017. márc. 1. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Baluba ***** válasza:

A helyes megoldást előttem leírták. Ilyen esetben 2 dologra kell nagyon figyelni, akár egyenletről, akár egyenlőtlenségről van szó. Egyrészt az értelmezési tartomáény vizsgálata. Nem viccből hangsúlyozzák a tanárok (remélem, hangsúlyozzák), ez nem formaság, egy helyes megoldásnak mindig így kell kezdődnie.

A második, ha az elvégzett műveletben szerepel ismeretlen (a reciprok is annak számít, ha még van ismeretlen), MINDIG meg kell vizsgálni, hogy tetszőleges x-re -ami benne van az értelmezési tartományban- értelmes-e a művelet, és mi történik.

Ha ezt a két pontot fejben tartod, felidézed minden példa előtt, nem lehet probléma hasonló feladatokkal.

2017. márc. 1. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!