10szer dobunk kockával. Mennyi a valószínűsége, hogy minden érték (1,2, . ,6) előfordul a tíz dobás során?

Figyelt kérdés
Nem lehet egyből felírni a kedvező esetek számát?Megoldásban komplementerrel számolt
2017. márc. 3. 19:28
 1/6 vurugya béla ***** válasza:
63%

Nem lehet egyből felírni, az is mutatja, hogy ha könnyű lenne, nem kérdezted volna meg... :)


Komolyra fordítva a szót:

Nem tudod megmondani egykönnyen, hogy milyen összetételű legyen a 1 dobás. Vegyük pl. azt az esetet, hogy négy számból kettő van, kettőből meg egy.

Ezt csak kiválasztani (6 2) -féleképp lehet. (így fogom jelölni azt, hogy "6 alatt a 2".)

Ezután 10 helyen el kell helyezni a kiválasztottakat. Ez 10!/(2!*2!*2!*2!)-féleképp lehet.

Összesen: (6 2)*10!/(2!*2!*2!*2!)

Most jöhet az, hogy egyik számból van 3 db, kettőből 2 db és háromból 1 db. Még bonyolultabb okoskodás kell!

És még a többi lehetőség... nem írom végig, csak jelezni akartam, milyen nehéz lenne...

2017. márc. 3. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 vurugya béla ***** válasza:
63%

Helyesen:

"Nem tudod megmondani egykönnyen, hogy milyen összetételű legyen a 10 dobás."

2017. márc. 3. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 bongolo ***** válasza:
63%

Az ellentettjét könnyebb kiszámolni.


Nem fordul elő minden érték:

Hagyjuk el valamelyiket, ez 6-féleképpen lehet. A maradék ötből jöhet a 10 dobás: 6·5^10


Összes eset: 6^10


Tehát a valószínűség 1 - 6·(5/6)^10

2017. márc. 3. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 bongolo ***** válasza:
63%
Ja, bocs, most vettem észre az utolsó mondatot... szóval tudtad a megoldást.
2017. márc. 3. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 vurugya béla ***** válasza:
Nem a megoldást kérdezte a kérdező, mert azt megírta, hogy ismeri, hanem azt kérdezte, hogy miért könnyebb komplementerrel számolni.
2017. márc. 5. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 bongolo ***** válasza:
Igen, erre én is rájöttem egy perccel az után, hogy elküldtem a választ, azért írtam a másodikat.
2017. márc. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!