Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Számításos feladat a sav-bázis...

Számításos feladat a sav-bázis egyensúlyok kölcsönhatásai; többértékű savak témakörben?

Figyelt kérdés

Számítsuk ki a 0,01 mol/dm3 koncentrációjú szénsavoldat pH-ját és a benne oldott szénsavmolekulák, karbonát- és hidrogén-karbonát-ionok koncentrációját!

K1=4,3x10^-7; K2=5,6x10^-11

(Villányi: Ötösöm lesz kémiából, 676.A) )

Megoldókulcs: [H2CO3]=9,93x10^-3; [HCO3-]=6,6x10^-5; [CO32-]=5,6x10^-11; [H+]=6,6x10^-5 mol/dm3 (-> pH=4.18).

Én úgy csináltam, hogy felírtam a szénsav kétlépéses disszociációját:

H2CO3 = HCO3- + H+

HCO3- = CO32- + H+

A H2CO3-ból disszociál x -> [H2CO3]=0.01-x; [HCO3-]=[H+]=x

Ekkor K1=x^2/(0.01-x)

-> x=6.54x10^-5

A HCO3- -ból disszociál y -> [HCO3-]=x-y; [CO32-]=[H+]=y

Ekkor K2=y^2/(x-y)

-> y=7.46x10^-7

A szénsavmolekulák ill. a hidrigénionok koncentrációja a megoldásom szerint egyezik a megoldókulcséval, de nem értem, a karbonátion-koncentráció miért lesz egyenlő K2-vel, ill. a hidrogén-karbonát-ion-koncentráció x-szel.

Kérlek segítsetek!


2017. márc. 7. 07:42
 1/1 anonim válasza:

Fogalmam sincs, hogy kell ezt megoldani, de te igen, ezért csak tanácsot tudok adni.

-Legyél biztos benne, hogy jól van meg a feladat, és nincs hibásan megadva neked

-Számold át újra, hátha csak hibáztál

-Bizonyosodj meg arról, hogy a képlet/számolási-módszer amit használsz helyes

-Ha mindent jól csináltál, akkor gondolj arra, hogy talán a feladat a rossz, és nem te

-Ha félreértelmeztem a kérdést, akkor hagyjál figyelmen kívül engem

-Ha nem a megoldással van problémád, hanem egyéb tényezükkel, akkor lehetséges az hogy amik egyenlőre sikerültek és nem érted, hogy miért, az azért van mert egyáltalán lehetséges az, hogy egyenlőek legyenek és nincs is probléma vele. (amúgysem számít nemde?)

2017. márc. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!