Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy lehet ezt az egyenlőtlens...

Hogy lehet ezt az egyenlőtlenséget geometriai módszerekkel bizonyítani?

Figyelt kérdés

Két egyenletből kiindulva:


a^2 + b^2 = 1

c^2 + d^2 = 1


Kell igazolni, hogy :


-1 <= a*c + b*d <= 1


Erre viszonylag elegáns megoldás két vektort felvenni a és b illetve c és d koordinátákkal, majd felírni a skaláris szorzatukat. A feladat természetéből adódóan viszont úgy gondolom, kell legyen egy geometriához szorosabban köthető megoldás is, amelyben a két kezdeti egyenelet két egységkör egyenlete, és valamilyen módon a bizonyítandó összefüggésnek is van valamilyen mértani jelentése (amelyre eddig nem tudtam rájönni). Valaki el tudna igazítani, hogy mit jelenthet geometriai értelemben a bizonyítandó, illetve hogyan igazolhatom?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2017. ápr. 26. 19:56
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha a=sin alfa, b=cos alfa, c=sin béta, d=cos béta, akkor a kérdéses mennyiség cos(alfa-béta). Nem tudom, ilyesmire gondoltál-e.
2017. ápr. 26. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Alapvetően nem éppen ilyesmi járt a fejemben, de mindenestere ez is egy érdekes, aranyos megoldás. Köszönöm szépen!
2017. ápr. 26. 21:39
 3/7 anonim ***** válasza:
Akkor magyarázd el egy kicsit, mit értesz geometriai jelentésen, hátha tudok segíteni.
2017. ápr. 26. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Elnézést a késői válaszért, nem voltam gép előtt.


Arra gondolok, hogy a két megadott egyenlet valamilyen alakzatot jelöl (elég nyilvánalóan egy-egy kört), és a bizonyítandó valamilyen más alakzatról mond el valamit (pl. két párhuzamos egyenes távolsága, vagy két egyenes szöge, egy pont két koordinátájának különbsége, egy terület nagysága stb.). És a megadott egyenletekből valamilyen geometriai bizonyítás (pl. egyik körben egy átmérő megrajzolása, a másikban egy megfelelő szögben elhelyezkedő másik átmérő megrajzolása, majd a két átmérő egyenletének a felírása; vagy valami ehhez hasonló hókuszpókusz) alapján következik az egyenlőtlenség.

2017. ápr. 29. 19:48
 5/7 anonim ***** válasza:
Akkor mégis jól értettem elsőre. Ott tévedtél el, hogy nem egy-egy kört jelöl a két egyenlet, hanem ugyanazt a kört, az origó középpontú egységsugarút. Nincs két köröd. Egyetlen egy körön van két pontod.
2017. ápr. 29. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Így talán jobban tetszik: ha szorzatot akarsz mértanilag valahol észrevenni, az egy téglalap területe lesz, tehát az "a" és a "c" hosszúságú dolgok legyenek merőlegesek egymásra az ábránkon, ahogy a "b" és a "d" hosszúak is. Tehát vagy "a" és "d" legyenek az x koordináták, a másik kettő az y, vagy fordítva. (Így nem cos(alfa-béta) lesz, hanem sin(alfa+béta).) Innen esetszétválasztással be tudod fejezni aszerint, hogy melyik síknegyedbe esnek a téglalapok (és így pozitív vagy negatív a területük.)
2017. ápr. 29. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Téglalap területe... Eszembe sem jutott volna, azt hiszem. Köszönöm szépen a választ és a türelmet is, főleg #5 válaszod után éreztem úgy, hogy hirtelen jobban értem az egész problémát. Természetesen ment a zöld kéz!
2017. ápr. 30. 09:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!