Hogyan oldjuk meg a következő egyenletet, és mi lesz az eredménye? 1.75x10^-5= x^2/ ( 0.100-x)


Kémia ph számítás feladat. Ks=1,75x10^-5 mol/dm^3, ecetsav koncentrációja: 0.100 mol/dm^3

A kérdés pedig akit érdekel esetleg: mekkora lesz az oldat ph- ja?



2017. máj. 2. 16:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Gondolom az első x az szorzás, a második x pedig tényleg x.

Szorozd be mind2 oldalt 0,1-x-szel.

Rendezd 1 odlalra és ekkor x szerint egy másodfokú egyenelted lesz.

Azt remélem meg tudod oldani. Ha x=0,1 jön ki, az nem megoldás (a nevező miatt)

2017. máj. 2. 16:54
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, az első x az szorzás. Köszönöm szépen, megpróbálom és megnézem mi jön ki, elég régen tanultam :)
2017. máj. 2. 17:18
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem rémlik, nem jön ki.
2017. máj. 2. 20:42
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

1.75e-5 = x^2 / (0.1-x)


beszorzom 0.1-x-szel:

1.75e-6 - 1.75e-5*x = x^2


beszorzom 1000000-val, csak mert nem szeretem a kicsi számokat:) (De amúgy nem kéne)

1.75 - 17.5*x = 1000000*x^2


Egy oldalra rendezem:

1000000*x^2 + 17.5*x -1.75 = 0


Ezt megoldod a nyolcadikos korunkban fejünkbevert minusz bé pluszminúsz négyzetgyök bénégyzet minúsz négyácé per kétá képlettel:

x1,2 = (-17.5 +- gyok(17.5^2 - 4*1000000*-1.75))/(2*1000000)


x1= -0.00133165

x2 = 0.00131415


Ebből gondolom neked a pozitív kell, kémiához nem értek és gondolkozni sem tudok, késő van:D

2017. máj. 3. 23:21
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségedet! :)
2017. máj. 23. 23:18