Help! Fizika feladat?

Figyelt kérdés

Egy űrhajó c/2 sebességgel halad el a Föld mellett. Az űrhajó egy lézernyalábot bocsát ki, amely a haladási iránnyal a saját koordináta rendszerében 45°­os szöget zár

be. Mekkora szögben látszik haladni (terjedni) a lézernyaláb a földi megfigyelő szerint (az űrhajó haladási irányához viszonyítva)?

Megoldás: 19,73(fok)



2017. máj. 6. 18:53
 1/6 dq ***** válasza:

Én arra tippelek, hogy 90-arctan(sqrt(3/4))=49.1 lesz a megoldás.


Legalábbis ha az űrhajós kirak a fénnyel párhuzamosan egy rudat, akkor az mozgásirányban sqrt(3/4) mértékű kontrakciót szenved.

2017. máj. 6. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 dq ***** válasza:
Na ez jó nagy hülyeség. (ezt a gondolatot tovább lehet vinni kevésbé jó nagy hülyeséggé, és akkor 26.9 fok jön ki)
2017. máj. 6. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Mojjo ***** válasza:
A fény nem szenved hosszkontrakciót. Itt a megoldás az, hogy a fény fénysebességgel terjed az űrhajóhoz képest és a Földhöz képest is. Bontsd fel az űrhajó mozgásával párhuzamos és merőleges összetevőkre ezt a fénysebességet. A csavar az űrhajó mozgásaval párhuzamos összetevőnél kezdődik. Ez az űrhajóból nézve a megadott szöggel ránézésre látható. De a Földről nézve a fénysugár nem kap "löketet", plusz kezdősebességet, csak mert c/2-vel mozog az űrhajó. A fény, a sebességösszetevőkre nézve a földi megfigyelőnek pont úgy viselkedik, mintha a Földhöz képest nem mozgó űrhajóból bocsátották volna ki. Ezt használd fel. Pár derékszögű háromszög, és meg is vagy.
2017. máj. 6. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 dq ***** válasza:

Én úgy számoltam hogy a menetirányra ~49 fokos rúd mellett halad a lézer.


A Föld rendszerében tudjuk, hogy a rúd a menetirány irányába 1/2-t tesz meg időegységenként, és hogy a fény sebessége 1, így az jött ki, hogy a fény 26.9 fokos szögben halad.


Ábra és bővebb kifejtés: [link]


Nem látom hogy hol rontottam; összekevertem volna az időket, tereket, távoli események egyidejűségét feltételeztem volna, bármi.


Ha valaki a jó megoldás mellett még debugolná is a megoldásom, annak igazán hálás lennék.

2017. máj. 6. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Mojjo ***** válasza:
Holnap valamikor megpróbálom lerajzolni én is, most se toll, se papír, se számítógép és ami azt illeti, kedv sem. Aztán remélem, nekem kijön majd :D
2017. máj. 6. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 dq ***** válasza:

Az index fórum fizika feladat témájába bedobtam, több különböző megoldás is megerősíti a 26.9 fokot.


Itt olvasható:

[link]


( " [link] oldal ; "Ki tudja a megoldást? FIZIKA" nevű téma ; 9867 hozzászólástól kezdve )

2017. máj. 9. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!