Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyenletben és egyenlőtlenségb...

Egyenletben és egyenlőtlenségben mely műveleteket nem szabad végezni?

Figyelt kérdés

Tegyük fel itt egy példa:

3-x / 7x <2

vagy

x-1 / x+2 >= 2


A fenti 2 példa alapján ha beszorzok (1) 7x-el vagy (2) x+2-vel akkor elvileg nem feltétlen lesz valós megoldása + csak 1 megoldás jön ki. A fenti 2 példát le tudom vezetni + meg tudom oldani; pontosabban az érdekelne, hogy mikor, milyen esetekben nem végezhetek ismeretlennel szorzást.

(ill ehhez hasonló más típusú műveletet; ha van)

Mikor következik be az un. "gyökvesztés".


+ mi a szép és egyben egyszerű megfogalmazása a logaritmusos és exponenciális esetekben a log, ill az alap "elhagyása"; mikor szigorúan monoton növ és csökk?


+ mi van akkor ha egy 2.fokú egyenlőtlenségben a főegyüttható negatív; akkor nem a 2 eredmény között lesz megoldása?

Remélem nagyjából sikerült a problémám okát érthetően megfogalmazni és egyben a mellékkérdések is hasznosak lennének számomra :)

Előre is köszönöm!



2017. máj. 7. 17:38
 1/1 dq ***** válasza:

> A fenti 2 példa alapján ha beszorzok (1) 7x-el vagy (2) x+2-vel akkor elvileg nem feltétlen lesz valós megoldása + csak 1 megoldás jön ki. A fenti 2 példát le tudom vezetni + meg tudom oldani; pontosabban az érdekelne, hogy mikor, milyen esetekben nem végezhetek ismeretlennel szorzást.


Egyenlőtlenséget ha ismeretlennel szorzod, akkor mindig két ágra esik szét. Amivel szorzol az pozitív, és amivel szorzol, az negatív.


> + mi a szép és egyben egyszerű megfogalmazása a logaritmusos és exponenciális esetekben a log, ill az alap "elhagyása"; mikor szigorúan monoton növ és csökk?


Ha a függvény injektív (bijektív), akkor el lehet hagyni.


> + mi van akkor ha egy 2.fokú egyenlőtlenségben a főegyüttható negatív; akkor nem a 2 eredmény között lesz megoldása?


He?

2017. máj. 7. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!