Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki levezetné nekem az...

Valaki levezetné nekem az alábbi deriválást?

Figyelt kérdés

f(x) = sqrt(x+2)

x(0) = 7


Tudom, hogy úgy általában mi a négyzetgyökök deriváltja, de megmutatná valaki hogy hogyan jutunk el oda a fenti esetben?



2017. jún. 4. 17:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Átírjuk arra az alakra, hogy az (x^n)=n*x^(n-1) deriváltat tudjuk használni, ekkor az (x+2)^(1/2) alakot kapjuk. Itt viszont önmagában nem tudjuk használni a fenti azonosságot, mivel ez egy összetett függvény, tehát a láncszabályt kell használnunk, ekkor ezt kapjuk:


(1/2)*(x+2)^(-1/2) * (x+2)', az utóbbi derivált értéke 1, tehát a végeredmény: (1/2)*(x+2)^(-1/2), ami átírható 1/(2*gyök(x+2)) = 1/gyök(4x+8) alakra.

2017. jún. 4. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Úgy értettem a levezetést hogy beírjuk a különbségi hányados függvénybe, és kiszámoljuk a határértékét.

Tehát hogy a


lim(x->7) (gyök(x+2) - gyök(7+2)) / (x-7)


-ből hogy kapjuk meg az 1/2*gyök(x+2)-t.

2017. jún. 5. 07:45
 3/4 anonim ***** válasza:

lim(x->7) (gyök(x+2) - gyök(7+2)) / (x-7), először elvégezzük, amit tudunk:


lim(x->7) (gyök(x+2) - 3) / (x-7)


Úgy lesz, hogy bővítjük a törtet gyök(x+2) + 3-mal, ekkor ezt kapjuk:


[(gyök(x+2) - 3)*(gyök(x+2) + 3)]/[(x-7)*(gyök(x+2) + 3)], a számlálóban tudjuk használni az (a-b)*(a+b)=a^2-b^2 azonosságot (igazából ezért bővítettünk annyival, hogy ezt tudjuk használni):


[x+2-9]/[(x-7)*(gyök(x+2) + 3)], vagyis


[x-7]/[(x-7)*(gyök(x+2) + 3)], itt pedig tudunk egyszerűsíteni x-7-tel:


1/(gyök(x+2) + 3)], ez pedig 1/6 lesz, ha x->7.

2017. jún. 5. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. jún. 5. 10:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!