Egyenes/fordított arányoságot hogy lehet legkönyebben kiszámolni?

2nap mulva lesz a potvizsgám.. És ez a 1téma van amit nem értek szvl help! Köszi aki válaszol.
2017. aug. 27. 13:08
 1/9 A kérdező kommentje:
Egyszerü példával..
2017. aug. 27. 13:11
 2/9 anonim ***** válasza:

1 nap alatt megcsinálsz 10 matekfeladatot.

2 nap alatt 20-at.

3 nap alatt 30-at.

Ez egyenes arányosság, mert a két mennyiség együtt nő. A hányadosuk állandó. 10/1 = 20/2 = 30/3

Hány nap kell 80 feladat elvégzéséhez?

.

1 munkás 120 nap alatt bontja le az iskolát.

2 munkás 60 nap alatt.

3 munkás 40 nap alatt.

Ez fordított arányosság. Az egyik mennyiség nő, a másik csökken. A szorzatuk állandó. 1*120 = 2*60 = 3*40

Hány munkásra van szükség, ha 10 nap alatt akarjuk lezúzni a sulit?

2017. aug. 27. 13:18
 3/9 A kérdező kommentje:
Ezek jó példák! De hogyan számoljam ki őket? :)
2017. aug. 27. 13:21
 4/9 anonim ***** válasza:

1. feladat.

10/1 = 20/2 = 80/x

Tehát 80/x = 10

Ebből világos, hogy x = 8, tehát 8 nap alatt végzel 80 példával.

.

2. feladat.

1*120 = 2*60 = x*10

Tehát 10x = 120, vagyis x = 12. Tehát 12 munkásra van szükség, ha 10 nap alatt akarjuk lebontani a sulit.

2017. aug. 27. 13:26
 5/9 A kérdező kommentje:
És ha nehezebb a példa?
2017. aug. 27. 13:46
 6/9 A kérdező kommentje:
Ahol 2 szám van és 1x ?
2017. aug. 27. 13:57
 7/9 A kérdező kommentje:

Vagy is 3szám 1x pl az ilyet hogy kell?

7 ember 285perc alatt végez

5 ember. X perc

2017. aug. 27. 14:00
 8/9 anonim ***** válasza:

K.A., egy fontos dolgot kifelejtettél az irományodból, azért nem érti a kedves Kérdező, hogy most mi is van. Persze, amit írtál, az jó, és ki is kellene, hogy derüljön belőle a lényeg, de rá kellene világítani.


Mindenesetre érdekelne, hogy aki az egyenes arányosságot nem érti, az hogyan szokott bevásárolni? Például ha egy tábla Milka 400 forintba kerül, és veszel 5 táblával, akkor nem tudod, hogy a kasszánál mennyit kell fizetni érte? Vagy ha van nálad 3200 forint, akkor nem tudod eldönteni, hogy az mennyire elég?

2017. aug. 27. 14:24
 9/9 A kérdező kommentje:
Amugy megértettem már :D köszi a válaszokat
2017. aug. 27. 15:51