Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen szám van Tamásnál?

Repecke kérdése:

Milyen szám van Tamásnál?

Figyelt kérdés

Peti két egymást követő pozitív egész számot írt le egy-egy cédulára. Az egyiket Andrásnak,

a másikat Tamásnak adja oda (akik tudják, hogy a két szám szomszédos), mindketten megnézték,

hogy milyen szám van rajta, de ezt nem közölték a másikkal. Ezután az alábbi tartalmas

párbeszéd zajlott le közöttük:

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

T: „Én sem tudom, hogy milyen szám van nálad.”

A: „Most már tudom, hogy milyen szám van nálad.”



2017. aug. 29. 10:26
 1/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Mikor tudnál alapesetben az egyik, hogy milyen számot kapott a másik? Akkor, ha az ő számának csak egyetlen szomszédja lenne. Ergo ha Aladár 1-est kapott volna, akkor Tamásnál csak 2-es lehet, hiszen a két szám szomszédos, és pozitív. Ergo Aladár első „Én nem tudom, hogy milyen szám van nálad.” kijelentéséből következik, hogy nem 1-est kapott.


Tamás tudja, hogy Aladárnál 1-nél nagyobb szám van. Ő akkor tudná, hogy mi van Aladárnál, ha az ő számánál nem lehet kisebb. Ha Tamásnál 1 van, akkor tudja, hogy Aladárnál 2-nek kell lennie. Ha Tamásnál 2 van, akkor is tudja, hogy Aladárnál 3-nak kell lennie. (1 nem lehet, mert akkor Aladár elsőre tudta volna, hogy milyen szám van Tamásnál.) Ergo Tamásnál 2-nél nagyobb szám van.


És így tovább. Ezen logika mentén végig lehet vinni, hogy melyik mondatnál melyik számok zárhatóak ki. Kvázi minden megállapítás kihúz egy-egy pozitív egészt a listáról.

2017. aug. 29. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
45%
De az is lehet, hogy három debil gyerekről van szó, akik közül Tamás meg András Peti cédulái kapcsán kitaláltak maguknak egy jó hülye játékot, egy ideig játszották, aztán András megunta, ezért blöffölt egy jó nagyot, csak hogy legyen már vége, és igaziból nem is az a szám van a cetlijén, amire az első válaszoló következtetett, mert ő azt feltételezte, hogy itt zsír okos gyerekek játszanak, akik tudják is, hogy mit beszélnek. ;-)
2017. aug. 29. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 2*Sü ***** válasza:
71%
Próbáld ezt a választ adni egy matek dolgozatban. Nem leszel túlpontozva. Matematikai feladványról van szó, ergo alapból feltételezett, hogy itt mindenki logikus, racionális megállapításokat tesz.
2017. aug. 29. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Odáig nekem is megvolt, én a konkrét megoldásra lennék kíváncsi.
2017. aug. 30. 14:45
 5/6 2*Sü ***** válasza:
100%
Akkor az elvet érted. Minden információ rendelkezésedre áll, ami alapján megoldható, ergo minden segítséget megadtunk, hogy a problémát megold. Ha lusta vagy végigszámolni, az már a te dolgod.
2017. aug. 30. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
"...megoldd..." - hogy én is írjak valami (mérsékelten) okosat.
2023. márc. 6. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!