Egy autó 20m/s-al halad, majd 50 m-es távon megáll. Mekkora a lassulás, és mikor áll meg?

2017. szept. 23. 23:15
 1/10 anonim ***** válasza:
72%

Ha egyenletes a lassulás, akkor


20*x/2 = 50

20*x = 100

x = 5 másodperc alatt áll meg, a lassulás -4m/s^2

2017. szept. 23. 23:21
 2/10 A kérdező kommentje:
kösz haver
2017. szept. 23. 23:47
 3/10 A kérdező kommentje:
azt még megmondod hogy jött ki ez az egyenlet?
2017. szept. 23. 23:54
 4/10 anonim válasza:

Itt vannak a kepletek:


[link]

2017. szept. 24. 00:17
 5/10 A kérdező kommentje:

engem az érdekelne, hogy a differenciális kapcsolatokból hogy jön ki


tehát elindulunk ott, hogy

a(t)=konstans (Valami negatív szám)

v(t)=a*t + v0

s(t)=a*t^2/2 +v0*t + s0

2017. szept. 24. 00:35
 6/10 anonim ***** válasza:

"v(t)=a*t + v0

s(t)=a*t^2/2 +v0*t + s0"


Pont így.

Felrajzolod v(t) függvényt.

v(0)=20m/s

v(T)=0m/s


A görbe alatti terület lesz az 50m. Vagyis v(t) függvény integrálja az s(t) függvény.


A grafikonon a görbe alatti terület éppen egy háromszög:

20*T/2=50

T=5s.

a=(-20m/s)/(5s)= - 4 m/s^2


Általánossabban, ha v(t) alatti terület:

s =(v0+vt)*t/2 Egy trapéz, de most v(t)=0


Ellenőrzés:

a=-4m/s^2

t=5


s = 20*5-4/2*5^2 = 100-50 = 50m

2017. szept. 24. 11:51
 7/10 A kérdező kommentje:
de ez így nem jó, mi van ha épp nem lineáris az a fv. amit intergálni kéne?
2017. szept. 24. 11:53
 8/10 A kérdező kommentje:
meg lehet azt csinálni, hogy az út-idő fv. és a seb-idő fv egyenletéből csinálok egy egyenletrendszert?
2017. szept. 24. 11:57
 9/10 anonim ***** válasza:

"de ez így nem jó, mi van ha épp nem lineáris az a fv. amit intergálni kéne?"


v(t) = delta s / delta t


Vagyis v(t) az s(t) függvény deriváltja, ezért s(t) függvény pedig a v(t) függvény integrálja.

Akármilyen alakú is a v(t).


Ha szerencséd van, akkor olyan alakú, amit könnyű integrálni.

De v(t) ismeretében mindig megadható s(t).

Legrosszabb esetben t felosztható kicsi részekre és a görbe alatti terület téglalapok területével közelíthető.

2017. szept. 24. 12:58
 10/10 A kérdező kommentje:

igen ezeket a módszereket én is ismerem

csak hiányosan jegyzeteltem le a feladatot, aztán azt hittem van valami nagyon tuti megoldás

2017. szept. 24. 14:04