Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a megoldás? Egy háromszög...

Mi a megoldás? Egy háromszög csúcsai az A (−1; 0; 2), B (3; 7; −2), C (1; −1; 0) pontok, súlypontja S, az AB oldalhoz tartozó magasság talppontja T. Számítsa ki az ST szakasz hosszát!

Figyelt kérdés
Ott akadtam el, hogy meglett az a súlyvonal irányvektora, ebből szeretnék egy normálvektort. Hogy tudom ezt megtenni? Példával együtt pls:)

2017. okt. 1. 21:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Térben normálvektort sehogyan nem tudsz csinálni, lévén ha van egy egyenesed, arra ráakasztasz egy merőleges vektort, ezután megforgatod a vektort az egyenes körül, akkor mind-mind normálvektort kapsz.


Első körben számoljuk ki a súlypont koordinátáit, szerencsére ez ugyanúgy működik, mint a síkban, vagyis a háromszög pontjainak azonos helyén álló koordinátáinak számtani közepét vesszük, és ez lesz a súlypont azonos helyen lévő koordinátája, tehát a súlyvonal

első korrdinátája: (-1+3+1)/3=1

második koordinátája: (0+7+(-1))/3=3

harmadik koordinátája: (2+(-2)+0)/3=0, tehát S(1;3;0).


A talppontot az AB oldal paramterikus egyeneséből fogjuk megtudni; először írjuk fel az AB-> vektort, ami szintén úgy működik, mint síkban: (4;7;-4) lesz. Ha ennek t-szeresét hozzáadjuk az A pont koordinátáihoz, akkor az egyenesen maradunk, tehát az AB-re illeszthető egyenes pontjainak koordinátái: (-1+4t ; 0+7t ; 2-4t). A következő lépésben azt fogjuk felhasználni, hogy az CT szakasz merőleges az AB szakaszra, ráadásul a CT szakasz a C pont és az AB szakasz távolsága is, ami pedig a legrövidebb az Ab-ra illeszkedő egyenes összes pontja közül. Szóval a T pontot (-1+4t ; 0+7t ; 2-4t) alakban keressük. Írjuk fel ennek és a C pontnak a távolságát, ami szintén úgy működik, mint a síkban, tehát ez lesz a távolságuk:


|CT|=gyök[ (-2+4t)^2 + (1+7t)^2 + (2-4t)^2 ], ezeket a tanult módszerrel kibontogatjuk majd összevonunk, =gyök[ 81t^2-18t+9 ], ennek a függvénynek keressük a minimumát. Mivel a gyökvonás nem befolyásolja a minimum helyét, ezért csak az azon belüli részre koncentrálunk, tehát 81t^2-18t+9 minimuma kell, ami akár a középiskolában tanult teljes négyzetté alakítással is megoldható, de hamarabb megoldásra jutunk, hogyha deriváljuk: 162t-18, majd megnézzük, hogy ennek az értéke hol 0: t=1/9-nél, tehát a keresett T pont: (-5/9 ; 7/9 ; -24/9)


Most már adott az S és a T pont, ezek távolságát már meg tudjuk határozni.

2017. okt. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, kedves #1 :)
2017. okt. 2. 09:12
 3/4 anonim ***** válasza:

Akárhogy nézem nekem 81t^2 + 14t + 9 jön ki és nem -18t

Hol rontottam el?

._.

2017. okt. 7. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom, de a Wolframlpha szerint az enyém a helyes:


[link]

2017. okt. 7. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!