Ha x és y nullától különböző természetes számok, y nem lehet 1 és x-y=3, igazoljuk, hogy gyök alatt xy irracionális szám. Megoldja nekem valaki?

2010. máj. 29. 08:22
 1/7 anonim ***** válasza:
Helyetted? Senki. Indulj ki abból, hogy a gyök alatt nem lehet minusz.
2010. máj. 29. 08:39
 2/7 anonim válasza:
miért ne lehetne mínusz? Komplex számok segítségével könnyen meglehet oldani.
2010. máj. 29. 08:44
 3/7 anonim ***** válasza:
Jó, most gondolod, hogy a kérdező matek szakon tanul, ha magától ilyet nem tud csinálni? Tudom nem kötekedésnek szánod, de egy ilyen szívonalú oldal, ilyen színvonalú kérdéseknél ilyet beírni már elég fölöleges.
2010. máj. 29. 08:46
 4/7 A kérdező kommentje:
ha nem akarod megoldani ,ne irj semmit
2010. máj. 29. 09:18
 5/7 anonim ***** válasza:

Az lenne a lényege szerintem,hogy minden egész szám gyöke irracionális kivéve a négyzetszámoké.

A feltételekkel kicsit foglalkozva rájössz,hogy 3különbség van mindig a számok között.

Azt kell bebizonyítanod,hogy ennek a 2 számnak szorzata nem lehet négyzetszám.



De legegyszerűbb ha bebizonyítod,hogy az állítás hamis.

Mivel a természetes számokba alap esetben beletartozik most már a 0 is. (19. század óta)

(Pont ezért szokták használni a pozitív egész kifejezést helyette)

x=3

y=0


x*y=3*0=0

0 gyöke 0

0 nem irracionális:P

2010. máj. 29. 09:23
 6/7 anonim ***** válasza:
*minden pozitív egész szám gyöke ...
2010. máj. 29. 09:25
 7/7 anonim ***** válasza:

x(x-3), x>1 nem négyzet

x^2-3x nem négyzet

x^2-3x-a^2=0

paraméteres egyenletként megoldod

utána a-ra megoldod a kapott összefüggéseket

megkapod, hogy csak a kizárt esetekben lehet négyzet

2010. máj. 29. 10:03