Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan tudom az alábbi numerik...

Hogyan tudom az alábbi numerikus sor összegét kiszámolni?

Figyelt kérdés

Mértani sorra kellene visszavezetni de nem tudom hogyan csináljam:

SUM n-től végtelenig 1/(3^n)+1/(5^n)


Kiszámoltam, az első és második tagot és az alapján a q-t majd behelyetesítettem az a_1/(1-q) -ba de nem az jött ki mint ami a megoldásban van. (S=3/4)



2017. nov. 20. 20:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Bár nem írtad oda, hogy honnan fut az n, de ez a megoldás úgy jön ki, hogy 1-től.

Valószínűleg azt a hibát vétetted, hogy 1*(1/3)^(n-1) és 1*(1/5)^(n-1) sorokat vetted, ami akkor lenne, ha az 0 0-tól fut, de ha 1-től, akkor az (1/3)*(1/3)^(n-1) és (1/5)*(1/5)^(n-1) soroknak felelnek meg.

2017. nov. 20. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 furacsé válasza:
szedd külön az 1/3^n-re és az 1/5^n-re. Ha elkezded írni a sorokat, akkor rájöhetsz, hogy az első egy 1/3 kezdőtagú, 1/3 hányadosú mértani sor, a másik egy 1/5 kezdőtagú, 1/5 hányadosú mértani sor. Ezekre alkalmazod az összegképletet(amit meg is tehetsz, hiszen 1/3 és 1/5 is kisebb abszolút értékű, mint 1), és akkor kijön, hogy az első sor összege 1/2, a másodiké 1/4, vagyis összesen 3/4. Remélem, tudtam segíteni! :)
2017. nov. 21. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!