Másodfokú egyenlettel kell kiszámolni, de most vagy én vagyok túl fáradt, vagy nem tudom.


Fénykép mérete 12x18 cm. Fényképre keretet teszünk, aminek a szélessége mindenhol ugyanannyi. A keret területe megegyezik a kép területének 75%-ával. Milyen széles a keret?


Akárhogy számoltam/fordítottam meg a feladatot (azt hittem a 3. mondatban felcseréltem a keret és a kép szót de nem), a gyök alatt b négyzet-4*a*c-re nem jött ki egész eredmény.


2017. dec. 5. 20:46
 1/1 anonim ***** válasza:

A fénykép kép oldala:

a=12

b=18

T= 12*18


Tegyük fel, hogy a keret minden oldalon x centi.


Akkor az új kép mérete:

(12+2x)*(18+2x)

Ennek a területe 175%-a az eredetinek, mivel 100% volt az eredeti és 75% a keret.


(12+2x)*(18+2x) = 1,75*12*18


Ez egy másodfokú egyenlet, ki kell bontani és megoldani:


12*18 + 12*2x + 2x*18 + 4x^2 = 1,75*12*18


216 + 60x + 4x^2 = 378


4x^2+60x - 162 = 0


Ennek a megoldása valóban nem egész, kerekítve x=2,336


Lássuk jó-e a megoldás:

Eredeti terület:

12*18=216


Új: (12+2*2,336)*(18+2*2,336) ~ 378


A keret mérete: 378-216 = 162


162 a 216-nak éppen 75%-a.

2017. dec. 5. 20:57