Kémia feladat. Hogyan lehet megoldani?

Mekkora térfogatú 1,05 g/cm3 sűrűségű jégecet szükséges 100 dm3 pH 4-es oldat előállításához? (Ks: 1,8*10^-5)

2018. jan. 4. 21:18
 1/1 anonim ***** válasza:

CH3COOH <--> CH3COO- + H+

Ks= disszociált/ nem disszociált


Ks= [acetát] * [H+] / [ecetsav]


[acetát] = [H+]


pH = -log [H+]


[H+]= 10^-pH= 10^-4 = 0,0001 mol/L


Ks= [acetát] * [H+] / [ecetsav]

Ks= [H+]^2 / [ecetsav]

[ecetsav]=[H+]^2 / Ks


[ecetsav]= 0,00055555 mol/L ez a disszociálatlan


1 Liter oldatban van

0,00055555 mol disszociálatlan + 0,0001 disszociált ecetsav

n= 0.00065555 mol


100 cm3-hez akkor n*100/1000 = 0.000065555 mol=6,555*10^-5 mol


m=n*M

M=12+3+12+2*16+1=60 g/mol

m=6,555*10^-5 mol*60 g/mol =0,003933 g

Ró=m/V

V=m/Ró= 0,003933 g / 1,05 g/cm3 = 0,003746 cm3

2018. jan. 5. 18:00