Nem sikerül megoldani, tudnátok segíteni: Egy folyó sebessége 2 m/s, a rajta átkelni szándékozó csónak sebessége a vízhez viszonyítva 4 m/s. A folyó szélessége 300 m. Tovább?


Milyen irányban kell evezni, hogy a lehető legrövidebb idő alatt átérjünk a túlsó partra? Mekkora az átkelés minimális időtartama?


Köszi előre is!



2018. jan. 6. 22:35
 1/7 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy a legrövidebb idő alatt érjünk a túlsó partra a folyó áramlására úgy kell rátartani, hogy merőlegesen haladjunk a part felé (track).

Viszont a relatív haladás iránya, azaz a "heading" akkora szöget zár be a valódi nyomvonalunkkal (track), aminek a színusza a folyó és az evezés sebességének arányával egyenlő. Ezt érdemes is felrajzolni!


sinŁ=vf/ve Ł=30°


A valójában megtett út a 300 méter leküzdéséhez, valamint a folyó áramlása miatti relatív sebesség komponensek alapján a számított Ł szög koszinuszaként:

s = 300/cosŁ


t= s/v = 86,6 s

2018. jan. 6. 23:27
 2/7 anonim ***** válasza:

Az előző megoldása jó lehet, de nem ez volt a kérdés valójában! :-)

Milyen kérdés ez?


Nem tart semerre sem, csak evez a folyásirányra merőlegesen és kész. 300m/4(m/s)=75s.


Ezalatt a folyó75*2=150m-t tesz meg.


A feladat NEM tér ki arra, hogy szemben kell kiérnie a túlsó parton. Ezért ha a feladat ez is lenne akkor is mondhatom, hogy ok, feljebb megyek 150m-t, majd evezek a folyásirányra merőlegesen és épp oda kötök ki.


Értem én, hogy a tanerő az előző megoldásra volt kíváncsi, de akkor fogalmazzon rendesen. A tudományok nem úgy működnek, hogy kitalálok valamit, te meg ha nem arra válaszolsz amire GONDOLTAM akkor 1-es.... :-)

2018. jan. 7. 18:59
 3/7 anonim ***** válasza:

Előző:

Amit írsz azzal nem a minimális idő alatt ér át.

Semmit nem értettél meg a kérdésből, csak duzzogsz azon, hogy iskolába kell járni!

2018. jan. 7. 19:03
 4/7 anonim ***** válasza:
De megértettem. Sőt le is írtam, hogy megértettem. Nem duzzogok, mert már túl vagyok az iskolákon.
2018. jan. 8. 09:51
 5/7 anonim ***** válasza:

Az első arra válaszolt, hogy a legrövidebb ÚTON hogyan érünk át. A legröviebb időhöz MERŐLEGESEN kell haladni.


Bár nem tudjuk, mi volt az eredeti kérdés...

2018. jan. 8. 10:55
 6/7 anonim ***** válasza:
Az első a legrövidebb idő megtételéhez szükséges választ adta meg. Ott van, hogy mi a különbség haladási irány és az evezési irány között. Track vs. heading. Még le is írta.
2018. jan. 8. 11:24
 7/7 anonim ***** válasza:

NEM!!

Az első a legrövidebb út (MERŐLEGES) esetére válaszolt.

Ez épp amiatt tart tovább, mert a part felé nem teljes sebességgel halad.

2018. jan. 8. 20:57