Fizika, ütközések kiszámitása. Hogyan is kell pontosan?


Nem egészen értem hogy hogyan kell kiszámolni.

Pl van két autó egymással szembe haladnak az egyiknek a tömege 500kg és 50km/h-val halad a másik 420kg és 45km/h-val halad. mennyi lesz a sebességük és merre haladnak tovább az ütközés után?


Figyelem! ez csak egy példa, nem a házi feladatom, nem azért jöttem ide hogy más megcsinálja helyettem, hanem azért mert megszeretném érteni hogy hogy kell, úgyhogy aki azt gondolja az ne is irjon ide.


erre van valami képlet hogy hogy lehet kiszámolni? Mert a neten sehol nem találom.



2018. jan. 14. 19:19
 1/7 anonim ***** válasza:

Legyen inkább rugalmas az ütközés, azaz autók helyett golyók legyenek! A lendületmegmaradás és az energiamegmaradás törvényét kell alkalmazni. Vagyis a két golyó lendületének összege nem változhat az ütközés során, mint ahogy a két golyó mozgási energiájának összege sem. Fel kell írni, hogy

I1 + I2 = I1' + I2'

Em1 + Em2 = Em1' + Em2'


Ebből ki meg fogod kapni a golyók ütközés utáni sebességét. Ügyelj arra, hogy a sebesség és a lendület vektormennyiség!

2018. jan. 14. 19:39
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez igy oké, de melyiket hova kell be helyettesiteni? vagy hogy van ez?
2018. jan. 14. 19:43
 3/7 A kérdező kommentje:
Illetve akkor is igy kell ha nem szembe mennek egymással hanem ugyanabba az irányba csak a hátul lévő gyorsabb?
2018. jan. 14. 19:47
 4/7 anonim ***** válasza:

Tudnod kell a két test tömegét és sebességét. Az ütközés utáni sebességekre vagy kíváncsi. Két ismeretlen, két egyenlet.


Mondok egy példát. A tekegolyó 20 kg, sebessége 10 m/s. Nekiütközik az álló B tekegolyónak, ami 5 kg tömegű. Hogyan alakul a két golyó sebessége az ütközés után?

2018. jan. 14. 19:48
 5/7 A kérdező kommentje:

Tehát 20+5=x+x

és 10+0=x+x?

Tudom nehéz eset vagyok, de egyszerűen nem értem hogyan tovább..

2018. jan. 14. 19:58
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem!


I1 = 200 kgm/s

I2 = 0

I1' = 20 * v1'

I2' = 5 * v2'


!! 200 = 20v1' + 5v2'


Em1 = 1000 J

Em2 = 0


Em1' = 10 * v1' * v1'

Em2' = 2,5 * v2' * v2'

?? 1000 J = 10 * v1' * v1' + 2,5 * v2' * v2'


A felkiáltójeles egyenletből kifejezed v2'-t:

5v2' = 200 - 20v1'

v2' = 40 - 4v1'


És ezt behelyettesíted a kérdőjeles egyenletbe.

2018. jan. 14. 20:17
 7/7 anonim ***** válasza:

Az energiamegmaradás csak akkor igaz, hogy tökéletesen rugalmas az ütközés.


A lendület megmaradás viszont minden ütközésre igaz, és jelen esetben elég csak azt felírni.


Ha együtt mennek tovább, akkor ezt kell felírni:


m1*v1 + m2*v2 = (m1+m2)*v


Mivel a sebesség vektor mennyiség, ezért az előjelekre figyelni kell.


Ha két autó megy egymás felé, akkor v1 pozitív, v2 negatív.

Ha v-re pozitív jön ki, akkor együtt arra mennek tovább, amerre az 1-es test ment ( az a pozitív irány), ha v-re negatív jön ki, akkor meg arra mennek tovább, amerre a 2-es test ment.


Ha mindketten egyirányba mentek, akkor v1 és v2 is pozitív és v is pozitív lesz, tehát együtt ugyanarra mennek tovább egy harmadik sebességgel.


km/h-t át kell váltani m/s-re,m mert az az SI mértékegység.


A példa megoldása:


500 kg*13,88m/s - 450kg * 12,5 m/s = (500+450)*v

1320 = 950*v

v= 1,38m/s


Tehát arra mennek, amerre az 1-es test ment, és kb 5 km/h-val.

2018. jan. 14. 22:03