Kezdősebességgel, tömeggel rendelkező tárgy lassuló mozgása?


Adott egy 500 kg tömegű test 25 m/s kezdősebességgel. Egyenes vonalú, vízszintes pályán lassul, kérdés hol áll meg.

Lehet használni az általános, lassuló mozgásra vonatkozó képleteket? Tudtommal azokat pontszerű testeknél szokás használni, de itt most van tömege a testnek, ezt figyelembe véve milyen képleteket lehet alkalmazni?

Előre is köszönöm!


2018. febr. 18. 23:08
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Itt a lendület számít és a súrlódás. Ebből a kettőből ki tudod számítani, hogy hány méter után áll meg a test.
2018. febr. 19. 00:33
 2/4 A kérdező kommentje:

Lendülettel? Ez biztos?

Most megcsináltam, úgy hogy a súrlódási erő ellentettje egyenlő az m*a-val. Ebből kijött a gyorsulásra egy reálisnak tűnő eredmény. Az eredő erő ugye itt a súrlódási erő ellentettje és az eredő erő m*a is így -Fs=m*a. Innen meg már könnyen megvan az, hogy hol áll meg.

Mindenesetre nagyon köszönöm, ment a zöld pacsi, de szerintem ahogy most csináltam az (is) jó. Vélemények?

2018. febr. 19. 01:21
 3/4 anonim ***** válasza:
69%

Igen, az egyenletesen lassú mozgás képletével számolj.

Ki számolod a lassulást, 'a' a rá ható erőkből, aztán behyelttesítesz.


A pontszerűség azt jelenti, hogy a test mérete alakja nem számít. Amikor pontszerű testekkel számolunk, akkor azoknak is van tömege. ("Tömegpont")


Amikor nem pontszerű a test, akkor az erő támadás pontját is figyelembe kell venni, ami forgatónyomatékot is kifejt a testre.

A pontszerű testnél ezzel nem számolunk.

2018. febr. 19. 11:06
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A példád kinematikai feladat, és anyagi pontként modellezhető.


Egy szépséghibája van, hogy nincs megadva mennyi idő alatt lassul le, vagy hogy mekkora a lassulása (gyorsulása).


Ha pl. adott, hogy 10 s alatt áll meg, akkor szépen felrajzolhatnád a sebesség idő diagramot, amely egy lineáris csökkenő vonal.


Az alatta lévő terület egy derékszögű háromszög, ennek a területét kell kiszámolnod, mert ez a megtett út.


Ha a súrlódás adott, akkor kétféle megoldás is van. Az egyik dinamikai megoldás, ahol a dinamika alaptételét kell felírnod, azaz az impulzusderivált egyenlő a ható erők eredőjével. Lebutítva m*a=F, anyagi pontra. Itt egyszerű súrlódásnál F=mu*m*g*s Ebből kiadódik a gyorsulás, és a négyzetes úttörvényből a megállási útra az s=v^2/(2a)=v^2*m/(2*mu*m*g) formula adódik, ahol v a kezdősebesség.


A másik megoldási módszer energetikai jellegű. A kezdeti m*v^2/2 mozgási energia mu*m*g*s súrlódási hővé disszipálódik. Ebből s-re ugyanaz nyerhető közvetlenül, mint az első megoldási módszerrel.

2018. febr. 19. 23:17