Párhuzamosan kapcsoltunk egy 12 µF-os és egy 8 µF-os kondenzátort, majd ezzel a rendszerrel sorba kötöttünk egy 20 µF-os kondenzátort?


a) Mekkora az eredő kapacitás?

b) Mekkora az egyes kondenzátorok töltése, ha a rendszert 50 V-os áramforrásra kapcsoljuk?


2018. febr. 19. 15:21
 1/1 sharkxxx ***** válasza:
100%

a)

C1 = 12uF

C2 = 8uF

C3 = 20uF

C12 = C1 + C2

C12 = 12uF + 8uF

C12 = 20uF

1/C123 = 1/C12 + 1/C3

1/C123 = 1/20uF + 1/20uF

1/C123 = (1+1)/20uF

1/C123 = 2/20uF

C123 = 20/2uF

C123 = 10uF

Az eredő kapacitás 10uF.


b)

U123 = 50V

Q123 = U123*C123

Q123 = 50V*10uF

Q123 = 500uC

Q3 = Q123 = 500uC

Q12 = Q123 = 500uC

U12 = Q12/C12

U12 = 500uC/20uF

U12 = 25V

U1 = U12 = 25V

U2 = U12 = 25V

Q1 = U1*C1

Q1 = 25V*12uF

Q1 = 300uC

Q2 = U2*C2

Q2 = 200uC


Az egyes kondenzátorok töltése:

12uf: 300uC

8uf: 200uC

20uf: 500uC

2018. febr. 19. 18:47