Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy kémia versenyfeladatban...

Egy kémia versenyfeladatban szeretnék segítséget kérni?!

Figyelt kérdés
Az Irinyi középiskolai kémia versenyre készülök, és az előző évi feladatsorokat töltögetem gyakorlásképpen. Az első feladat mindig olyan, hogy be kell írni a relációjelet. Az volt az egyik része, hogy a hideg vagy a forró víz pH nagyobb. Én a forró víz pH-ját írtam nagyobbnak, mert úgy tudom, hogya H2O+H2O <=> H3O+ + OH- egyenlet az ionok képződésének irányaba endoterm folyamat, és a hőmérsékletnövekedés az endoterm folyamatnak kedvez. Így az oldat kémhatása ugyan nem változik (mert az ionok mennyisége továbbra is egyenlő), viszont a pH nagyobb lesz, mert több ion lesz benne, hiszen a víz nagyobb mértékben disszociál, a pH-skála nagyobb lesz (mert a pH csak 25 °C-on áll 14 egységből). A megoldókulcsban viszont a hideg víz pH-ját írta a nagyobbnak. Azt szeretném megkérdezni, hogy miért ez a helyes válasz, és hogy mi volt a hiba a gondolatmenetemben?

2018. márc. 3. 14:26
 1/3 anonim ***** válasza:
Én nem annyira értek a kémiához, csak amennyit középiskolában tanultam, de szerintem a gondolatmeneted jó, csak a végkövetkeztetés rossz. A hőmérséklet kedvez a disszociációnak, ezért a melegebb vízben az oxóniumion-koncentráció nagyobb, pl. a 25 fokon megszokott 10^(-7) helyett 10^(-6). A pH ennek a számnak a 10-es alapú logaritmusának -1-szerese, tehát meleg víz esetében kisebb (7 helyett 6). Ezért meleg víz pH-ja kisebb, mint a hidegé (de attól még pH-semleges, ahogy írtad).
2018. márc. 3. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Majdnem mindenben igazad van, de egy dolgot benéztél. Ha az ionok koncentrációja nő, akkor a pH csökken mert pH=-lg[H3O+]. A negatív előjel miatt minél több az oxónium-ionod, annál kisebb a pH (gondolj arra hogy a sósav is minél töményebb, annál kisebb pH-jú). A forró vízben valóban több lesz az ion mint ahogy te is írtad, de pont emiatt lesz kisebb pH-ja, vagyis a hideg víznek nagyobb.
2018. márc. 3. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, most már értem! :)
2018. márc. 3. 15:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!