oxidációsszám szerint kellene rendezni, de nem igazán értem, mert az oxigén többször is előfordul a termékeknél, így nem tudom (10.osztály)

2018. márc. 4. 10:55
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

4*NH3 + 7*O2 = 4*NO2 + 6*H2O


Ezekben a feladatokban az a lényeg, hogy bal oldalon és jobb oldalon is ugyanannyi legyen az egyes anyagokból.


Ennél a megoldás én pl néztem hogyha H2O-ból veszek 3at, akkor H2 ből ugye 3 lesz, ami 6 H, vagyis bal oldalt kell HN3-ból 2, hogy bal oldalt is 6 (3*2) H legyen, ezzel bal oldalt lesz 2 (1*2) N-em, emiatt jobb oldalt a NO2-ből kell 2, így ott is 2 (1*2) N-em lesz. Eddig:


2*NH3 + O2 = 2*NO2 + 3*H2O


Na most bal oldalt van 2 O-m (O2), jobb oldalt pedig 7 O-m (2*NO2 és 3*H2O). Hogy egyenlőek legyenek, kell bal oldalt 3,5 O2, mert akkor ott is 7 O lesz, így:


2*NH3 + 3,5*O2 = 2*NO2 + 3*H2O


Ekkor már kész vagyunk, ha a tanár engedi a törteket az egyenletben, egyébbként meg beszorozzuk 2-vel minden tagot így lesz a megoldás:


4*NH3 + 5*O2 = 4*NO2 + 6*H2O


Ez szimpla matek amúgy, 4 éve tanultam ezt :D

2018. márc. 4. 11:15
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Csak nem tudom, hogy elfogadja így is a tanár, mert oxidációsszám szerint kellene, de arra nem tudok rájönni
2018. márc. 4. 11:30
 3/5 anonim ***** válasza:

"Az elemi állapotú anyagok oxidációs száma mindig 0 (például az elemi kén, a hidrogéngáz, oxigén stb.)


Egyatomos ionoknak az oxidációs száma megegyezik az ion töltésével.


A fluor mindig −1 oxidációs számot kap a vegyületeiben.


Vegyületeiben az oxigén legtöbbször −2 oxidációfokú, kivéve a peroxidokat és a szuperoxidokat, ezekben −1, illetve −0,5; valamint a fluorral alkotott vegyületeit, melyekben +1.


Vegyületeiben a hidrogént (illetve az I. főcsoport elemeit) mindig +1 oxidációs számmal jellemezhetjük, kivéve a fém-hidrideket, ahol ez −1.


Több atomból álló atomcsoport (vegyületek, molekulák) esetén az egyes atomok oxidációs számainak összege megegyezik az atomcsoport elektromos töltésével. Tehát a kifelé semleges töltést mutató molekulák esetén az oxidációs számok összege 0. Ha az oxidációs számok összege nem 0, akkor a részecske elektromos töltéssel rendelkezik, amelyet egyszerű, vagy összetett ionnak nevezünk.


A fenti szabályok alapján gyakorlatilag minden esetben ki tudjuk számolni az oxidációs számokat"


Ezt wikipédiáról szedtem. Sajnos ezekre már nem emlékszem jól pl. hogy mi is az ion meg ilyenek, viszont itt is úgy csináltuk, hogy a +/- értékeket felírjuk a képletben az egyes tagok fölé, és úgy kell megválasztani a szorzójukat, hogy mindkét oldalon egyenlő legyen. Már nem vagyok benne biztos, úgyhogy inkább várj meg egy hozzá értő ember válaszát :)


Amúgy az első válaszom nem a kérdésedre jó válasz, hanem a sima rendezésre. Bocsánat emiatt :/

2018. márc. 4. 11:51
 4/5 anonim ***** válasza:

Az első jól írja, csak nem oxidációs számok alapján rendezte. Nem kell törődni a jobb oldallal, rendezzük a szabály szerint:


A baloldalon a N oxidációs száma -3, mivel a H (szinte) mindig +1-es. A jobbon az NO2-ben a N oxidációs száma +4, mert az O-é -2-es. Összesen tehát a N oxidációs száma 7-tel nőtt, azaz a N oxidálódott.


A baloldalon az O2 oxidációs száma 0, mert elemeké mindig nulla. A jobboldalon viszont mindkét esetben -2, ezért nem kell törődni azzal, hogy kétféle termékben is szerepel. Tehát 1 O-atom oxidációs száma 2-vel csökkent, de mivel az O2-t két oxigénatom alkotja, ezt meg kell szorozni kettővel; vagyis az oxigén össz oxidációs szám változása 2*2= 4.


Ezután a N oxidációs szám-változása kerül be az egyenletbe az O2 elé, míg az oxigén o-szám-változása az NH3 elé, vagyis

4 NH3 + 7 O2 lesz az egyenlet baloldalán, a jobboldalt ehhez rendezed, hogy mindkét oldalon ugyanannyi atom legyen:


4 NH3 + 7 O2 = 4 NO2 + 6 H2O


Ez így szöveggel leírva sokkal bonyolultabb, mint a gyakorlatban: [link]

2018. márc. 4. 11:59
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :) mostmár értem :)
2018. márc. 4. 13:43