Ezt az egyenletet hogy kell megoldani?


Beteg voltam, lemaradtam és azt mondták így jártam... :(


Levezetné nekem valaki részletesen?


[link]



2018. márc. 13. 15:57
 1/2 sharkxxx ***** válasza:

Ez olyan exponenciális egyenletnek néz ki, ami kiszámolja, hogy mennyi pénzt kell betenned a bankba, hogy kamatozzon 1 millió forintra.


1000000 = C*(1/(0,112/12)*(1 - 1/((1 + 0,112/12)^36)))


Az egyenlet bal oldalát (1000000) nem lehet egyszerűsíteni.

Az egyenlet jobb oldalán először azt számoljuk ki, ami a zárójelben van, mert a zárójelnek van a legnagyobb prioritása. De a zárójelben van egy másik zárójel, ezért azt a másik zórojelet számoljuk ki először, de abban a másik zárójelben van egy harmadik zárójel, ezért azt a harmadik zárójelet számoljuk ki először. (1 + 0,112/12)

1 + 0,112/12 = 1 + 0,009333 = 1,009333

Ez a 36-odikon van:

1,009333^36 = 1,39716

Ez a törtvonal alatt van, ezért a következő művelet:

1/1,39716 = 0,715737579

A következő művelet:

1 - 0,715737579 = 0,284262420768

Ki van számolva a második zárójel is.


Most jön ez a tört:

1/(0,112/12)

Ennél a törtnél nem mindegy, hogy melyik törtvonal az elsődleges, és melyik a másodlagos. Legközelebb ügyelj arra, hogy az elsődleges törtonalat hosszabbnak rajzold, és egyvonalban legyen a mellette levő műveleti jellel. Vagy használj zárójelet, mint én.

1/(0,112/12) = 1/(0,00933) = 107,142857


A következő művelet:

107,142857*0,284262420768 = 30,4566879394535


Most már le van egyszerűsítve az egyenlet jobb oldala is:

1000000 = C*30,4566879394535


Ahoz, hogy megkapjuk a C-t, minden mást át kell vinni az egyenlet másik oldalára, hogy egyedül csak a C maradjon.

1000000/30,4566879394535 = C

C = 32833,51


(A kerekítések miatt más szám jött ki nekem, mint ami a képen van.)

2018. márc. 13. 17:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2018. márc. 13. 20:25