Leválik-e Ni (OH) 2 csapadék?


Levezetné nekem valaki ezt a számolást?


Leválik-e NI(OH)2 csapadék, ha összeöntök 1 liter 0,01 M-os NiCl2 oldatot és 0.5 ml 0,04 g/liter-es koncentrációjú NaOH oldatot? L(Ni(OH)2) = 3,2*10^-15


Előre is nagyon szépen köszönöm!



2018. ápr. 15. 20:22
 1/2 Arp Du ***** válasza:

Reakcióegyenlet:

2NaOH + NiCl2 -> Ni(OH)2 + 2NaCl


Ni(OH)2 oldhatósági szorzata:

L= [Ni2+] *[OH-]^2= 3,2*10^-15

[Ni2+]: Ni2+ koncentrációját jelenti

telített oldatban L=3,2*10^-15,

akkor válik le csapadék az oldatból, ha L>3,2*10^-15


Megoldás lépései:

-[Ni2+]

-[OH-]

-térfogat az összeöntés után V= 1 l +0.5 ml= 1,0005 l= kb. 1 dm3

-akkor válik le csapadék, ha

L=[Ni2+]*[OH-]^2 > 3,2*10^-15


[Ni2+]: /1 liter= 1 dm3, 1 M= 1 mol/dm3/

a térfogat a másik oldat hozzáöntése után 1 l-> 1,005 l változik, a változás elhanyagolható

a koncentráció nem változik az összeöntés miatt

c(NiCl2)= 0,01 mol/dm3

[Ni2+]= 0,01 mol/dm3


[OH-]: /0,5 ml= 0,0005 l= 0,0005 dm3/

0,04 g/l átváltása:

0,04 g van 1 l-ben -> n=m/M= 0,04g/ 40g/mol= 0,001 mol van 1 l-ben

c=0,001 mol/dm3

n(NaOH)= V*c= 0,0005 dm3 *0,001 mol/dm3= 5*10^-7 mol= n(OH-)

összeöntés után

[OH-]= n/V= 5*10^-7 mol /1 dm3= 5*10^-7 mol/dm3


L= [Ni2+]*[OH-]^2= 0,01 M *(5*10^-7 M)^2= 0,01 *25*10^-14 M^3

L= 2,5*10^-15 M^3

2,5*10^-15 < 3,2*10^-15

nem válik le csapadék.

remélem nincs benne hiba

2018. ápr. 15. 22:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2018. ápr. 16. 12:43