Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS matek szövegértési feladat...

SOS matek szövegértési feladat? Nem értem.

Figyelt kérdés
Egy kollégiumban 2, illetve 3 ágyas szobák vannak, összesen 72. Melyikből hány darab van, ha a férőhelyek száma 176?

2018. máj. 17. 21:18
 1/8 anonim ***** válasza:
71%
Van 72 szoba, és benne összesen 176 ágy. Mit nem lehet ezen érteni?
2018. máj. 17. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
7%
Törzstényezős felbontás? Mond valamit?
2018. máj. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

Miért nem tudtok normálisan válaszolni? Ti úgy születtetek, hogy mindent tudtatok? Írni? Olvasni? Számolni? Én 29 vagyok, de 10 perce izzadok vele, pedig nem voltam hülye matekból sosem, de ha még nem jártas benne az ember, vagy már, akkor nem olyan egyszerű!!!



Kérdező: hanyadikos vagy? Már a megoldás módja miatt kérdezem, hogy mi a fontos? Hogy megértsd? Hogy fel tudd írni képletben? Vagy a logikát kell gyakorolni vele, hogy hogy szedd szét? Mert azért az sem mindegy.

2018. máj. 17. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm hármas válaszoló, már rájöttem. Nem hülye vagyok, csak elsősegély vizsgám volt és telejsen elszívta az energiám. Kilencedikes.
2018. máj. 17. 21:35
 5/8 anonim ***** válasza:
46%

Ugye vannak 2, illetve 3 ágyas szobák. Összesen 72-en. Ez azt jelenti, hogy

'a 2 ágyas szobák száma' + 'a 3 ágyas szobák száma' = 72.

Ez oké? Naná!


A férőhelyek száma meg ugye (magyaróráról sejtjük), hogy az ágyak száma. A 2 ágyas szobákban 2-2 ágy van, így a 2 ágyas szobákban összesen

2*'a 2 ágyas szobák száma'

darab ágy kell legyen. A 3 ágyas szobákban hasonló logika mentén pedig

3*'a 3 ágyas szobák száma'

darab ágy kell legyen. Az ágyak száma összesen ennek a kettőnek az összege, viszont erről azt is tudjuk, hogy megegyezik 176-tal:

2*'a 2 ágyas szobák száma' + 3*'a 3 ágyas szobák száma' = 176.


És ez már kezd tök jó lenni, mert számtannyelven rövidíthetünk, ha

x = 'a 2 ágyas szobák száma' és

y = 'a 3 ágyas szobák száma',

akkor az első egyenlet

x + y = 72,

a második pedig

2*x + 3*y = 176.


Innét kezdve van mérlegelvünk meg csupa jó dolgunk a matematikából:

y = 72 – x,

2*x + 3*(72 – x) = 176,

216 – x = 176,

x = 40,

y = 32,

tehát már csak vissza kell fordítani számtannyelvről magyarra:

x = 40 darab kétágyas szoba és

y = 32 darab háromágyas szoba van.


> „Hogy megértsd? Hogy fel tudd írni képletben? Vagy a logikát kell gyakorolni vele, hogy hogy szedd szét?”

A kérdés szövegezése alapján (lásd szövegértési feladat) én az első két lehetőségre koncentráltam.

2018. máj. 17. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. máj. 17. 21:58
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Másik megoldás; ha csak kétágyas szobák lennének, akkor 2*72=144 ágy lenne, tehát 32-vel kevesebb lenne, mint amennyi van. Innen már csak az a kérdés, hogy hány kétágyas szobát kell felfejleszteni háromágyassá, hogy meglegyen a megfelelő ágyszám?


Természetesen a másik irányból is megközelíthető a probléma; ha mind háromágyas lenne, akkor 72*3=216 ágy lenne, ami 40-nel több, mint amennyi ténylegesen van. Ezek alapján hány szobát kell kétágyassá fokozni?

2018. máj. 17. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2018. máj. 18. 10:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!