Halmazállapot-változásokban tudnátok segíteni?


Teljesen kész vagyok, mert lesz egy fontos fizika vizsgám jövőhéten és nem bírom felfogni a halmazállapot-változásokat, pedig tanárhoz is járok. Már csak abban bízok, hogy itt valaki hátha józan paraszti ésszel eltudná magyarázni. Leírok három tipus feladatot, amit megadott a tanár. Előre is köszi a válaszokkal!


1, A Coca-Colát gyakran jégkockával hűtik. Ilyenkor a jég nem csak felolvad, hanem mint víz, fel is melegszik a jég olvadáspontjához képest. Mennyi 0°C-os jeget kell beledobni 3 dl 22°C-os üdítőbe, hogy kellemes 8°C hőmérsékletű italt kapjunk? (Víz fajhője 4,2 kJ/kg*°C, jég olvadáshője 334 kJ/kg)


2, Kávézókban, cukrászdákban gyakran van arra szükség, hogy a kihűlt fekete kávét felszolgálás előtt felmelegítség. Ilyenkor gőzt engednek a kávéba. A kávét vízként kezelhetjük. A víz forráshője 2260 kJ/kg.

Hány gramm 100°C-os vízgőzt kell a 35°C-os, 1.5 dl térfogatú kávéba lecsapatni, hogy 60°C-os forró kávét nyerjünk?


3, A kalirométerbe most először 8 dl 25°C-os vizet töltünk. Ezután a hűtőszekrényből kivett -10°C hőmérsékletű jégkockákat dobálunk az edénybe, amelyek össztömege 0,4 kg.

Mi lesz az egyensúly beállta utáni állapot? Mennyi jég fog megolvadni?


2018. máj. 28. 20:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Elég fura adatok vannak megadva, na de:


1)

T1=0°C

mkóla=3dl=0,3kg

T2=22°C

T3=8°C

cv=4,2

Lo=334

mjég=?


Lo+mjég+cv*mjég*(T3-T1)+cv*mkóla*(T3-T2)=0


2)


c=4200 (víz fajhóje)

Lf=2260 Víz forráshője

Tg=100°C

Tk=35°C

mk=1,5dl=0,15kg

Tk2=60°C

mg=?


A kávé és a gőz rendszere termikusan zárt, ezért a gőz 100°C-on lecsapódik, majd már víz formájában lehúl 60°C-ra, a kávé pedig felmelegszik:


c*mk*(Tk2-Tk1)-Lf*mg+c*mg*(Tk2-Tg)=0 Ezt átlakítva:


mg=(c*mk*(Tk2-Tk1))/(Lf+c*(Tg-Tk2))


3)

mv=8dl=0,8kg

Tv=25°C

Tj=-10°C

mg=0,4kg

cv=4200

T=beállás utáni hőmérséklet

cv*mv*(T-Tv)+cv*mj(T-Tj)=0 <- Kifejezed T-re és megkapod a közös hőmérsékletet. Utána meg még Lo+mj-et be kell építeni és Lo-ra kifejezni.


Hőmérsékletek persze Kelvinbe értendők.

2018. máj. 28. 20:42
 2/3 anonim ***** válasza:
az elején: Lo*mjég+cv*mjég*(T3-T1)+cv*mkóla*(T3-T2)=0
2018. máj. 28. 20:42
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Sokat segítettél.:)
2018. máj. 29. 19:11