Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Érdekes halmazállapot-változás...

Érdekes halmazállapot-változások, jelenségek?

Figyelt kérdés

Tudom, a google jó barátom; de mégsem értem, hogy pontosan mire gondolt a fizika tanár, amikor mondta, hogy ilyeneket is kér a dolgozatba.

Köszi a normális válaszokat!



#fizika #jelenség #halmazállapot-valtozás
2017. febr. 26. 17:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Hányadik osztályos vagy? Nyisd ki a tankönyved, biztos olyanokat fog elsősorban kérdezni.

De egyébként sok ilyen van. Például:

- Kuktában a húst hamarabb meg tudod főzni, mivel a kuktában nagyobb a nyomás, mint a külső légköri nyomás, így a víz forráspontja sem 100°C, hanem ennél jóval magasabb, és a melegebb vízben hamarabb megfő a hús.

- A nyomás azonban nem csak a forráspontra lehet hatással, hanem az olvadáspontra is. Ha például veszel egy jégből készült rudat/hengert/akármit, majd egy vékony huzal/drót két végére nehéz súlyokat teszel (mondjuk 10-10kg), és a huzalt ráakasztod a jégre, akkor azt fogod tapasztalni, hogy a huzal szépen lassan átvágja magát a jégen, de a jég mégsem fog kettéválni. Ennek az oka, hogy ahol a huzal találkozik a jéggel, ott a nagy nyomás miatt megoldvad a jég szépen lassan, és ahogy vágja át magát, az utána lévő jég a nyomás megszűntével újra megfagy. Ez az újrafagyás jelensége.

- Erről jut eszembe, itt valamelyik kérdésbe írtam a túlhűtésről, lehet pont neked. Ha mégsem, keress vissza a kiírt kérdések között.

- Vegyünk 0°C-os víz+jég keveréket, majd adjunk hozzá konyhasót. Azt tapasztaljuk, hogy a keverék hőmérséklete 0°C alá csökken. Oka: kezdetben a jég+víz keverék egyensúlyban volt, viszont a konyhasó hatására az egyensúly megszűnik, amit a rendszer újra egyensúlyba "akar hozni". Ezért az oldat higításához a rendszer még több vizet olvaszt, mivel az olvadáshoz energiára van szükség, és ezt az energiát csak a rendelkezésre álló jég+víz keverékből tudja fedezni, így a jég olvadásával nyeri a szükséges energiát, és ezért csökken a keverék hőmérséklete.



Most leírtam párat, de tényleg nézd meg a tankönyvet, az a mérvadó.

2017. febr. 26. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Koszi, nem én kérdeztem, de megtaláltam.

Egyébként nincs tankönyvünk.

2017. febr. 26. 21:57
 3/3 anonim válasza:
Szublimálás: a szilárd halmazállapotú anyag mintegy kihagyva a folyékonyt, egyből légneművé válik. "Úgy eltűnik, mint a kámfor."
2017. febr. 27. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!