Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy van ez az elektrolízisnél?

Hogy van ez az elektrolízisnél?

Figyelt kérdés

Tehát az megvan, hogy 1 mol egyszeres töltésű ion semlegesítéséhez 96500 C kell.

Nézzük a vízbontást:

A: 4 OH- =2H2O + O2 + 4e-

K:4H3O+ + 4 e- = 4 H2O + 2H2

Bruttóban: 2 H2O =O2 + 2H2

Az lenne a kérdésem, hogy akkor az anódfolyamathoz 4*96500 C kell. Tisztasor. Viszont akkor a katódfolyamathoz is 4*96500 C kell, vagy az már adódik a másik folyamatból (egyfajta láncreakció lenne?)??

Másként: mennyi töltés kell 2 mol víz bontásához? 8*96500 C vagy 4*96500 C?

Remélem érthető, mit akarok kérdezni :)

Várom a válaszokat!

Előre is köszi!

Üdv :D



2018. jún. 17. 19:56
 1/5 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben a katódfolyamat és anódfolyamat egyenletében ugyanannyi elektron szerepel (4 db). Ezért a válasz igen: a katódfolyamathoz is 4*96500 C töltés áthaladása kell. Vannak olyan elektrolízisek, hogy a katódhoz más mennyiségű elektron kell mint az anódhoz, ilyenkor én szeretem felszorozni az egyenletet egy számmal úgy hogy egyenlő legyen a két részegyenletben szereplő elektronszám. Ha megnézed a 2. egyenletet, azzal is valószínűleg ezt csinálta a feladat írója, mert azt kettővel végig lehetne osztani, de ebben az esetben az célszerűtlen. De nézzünk más példát. Például a nátrium-klorid olvadékának elektrolízisekor:

2 Cl(-) --> Cl2 + 2 e(-)

Na (+) + e(-) --> Na


Itt nem egyenlő az elektronszám, ezért én a 2. egyenletet felszoroznám kettővel, így a bruttó egyenletet is könnyebb kitalálni ha egyenlővé teszed az elektronszámokat a két folyamatban.


Erre a dologra tekinthetünk úgy is, mint az anyagmegmaradás törvényének egy változatára. Az elektron is anyag, ezért ha 4 mol szerepel az egyik egyenletben, amit az OH(-) lead, akkor ugyanannyi db elektront valami más anyagnak fel kell vennie, olyan nem lehet hogy csak úgy eltűnnek elektronok, ezért ha az első egyenletben 4 mol keletkezik, a másodikban négynek fogynia kell. Ha nem így van (mint a NaCl-os példában) akkor célszerű felszorozni hogy szemléletesebbé váljanak az egyenletek.


A második kérdésedre a válasz 4*96500 C. Meg kell nézni az egyenletet, de ne csak a bruttót hanem külön az elektródfolyamatokat. 2 mol vizet szeretnél bontani, a bruttóegyenletben 2 mol víz szerepel. Hogy jön ki a bruttóegyenlet? Össze kell adni a két elektródfolyamatot, és ami kiesik azzal leegyszerűsíteni, ami meg benn marad az lesz a bruttó. Tehát mivel az elektródos egyenletekben 4 elektron van, a bruttóban 2 mol víz (ennyi marad az egyenletek összeadása és az egyszerűsítések után), ezért ebből látszik hogy 2 mol vízhez 4 mol elektron kell.

2018. jún. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Tehát akkor a katódfolyamathoz is kell 4*96500 C. Eddig értem. De ha azt összeadom, akkor 8*96500 C lesz, nem?

Viszont te azt mondod, hogy 2 mol víz semlegesítéséhez 4*96500 C kell, ugyanakkor az első 2 folyamat is két mól víz bontása tulajdonképpen, ahogy leírtuk. Ahhoz meg akkor 8*96500 C kellene?

Lehet, hogy úgy jobban érthető a kérdésem, ha az egyik kérdésembe beleteszek egy szót:

"Viszont akkor a katódfolyamathoz is 4*96500 C kell, vagy az már adódik a másik folyamatból (egyfajta láncreakció lenne?)??" helyett

"Viszont akkor a katódfolyamathoz is MÉG 4*96500 C kell, vagy az már adódik a másik folyamatból (egyfajta láncreakció lenne?)??"

Ezt meg tudnád magyarázni? :D

2018. jún. 17. 21:58
 3/5 anonim ***** válasza:
Jaaa oké értem :) Ha megnézed a két elektródegyenletet, az egyikben a bal oldalt vannak az elektronok, a másikban jobb oldalt. Tehát ami az egyik folyamatban keletkezik, ugyanazt veszi fel, "fogyasztja el" a másik. Fogalmazhatnánk úgy is, hogy a bruttóegyenlet lezajlásához 4 mol elektron vándorlása szükséges. Nem összeadni kell tehát az elektronokat, mert ami az anódon keletkezik, ugyanannyi fogy a katódon, ezért fognak kiesni (le lehet velük egyszerűsíteni) ha összeadod a két egyenletet, pont ezt hívjuk bruttóegyenletnek (ettől "bruttó"). Egyszerűen annyi történik, hogy 4 mol elektron vándorol: a anódon keletkezett elektronok a katódon részt vesznek egy másik folyamatban.
2018. jún. 17. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Tehát akkor úgy is mondhatnánk, hogy 1 mol elektron egyidejű felvételéhez és leadásához egyszerre 96500 C töltés kell. Jól értem?
2018. jún. 18. 09:30
 5/5 anonim ***** válasza:
Inkább úgy mondanám, hogy 1 mol elektron töltése 96500C. De mivel elektron nem tűnhet el csak úgy, ezért minden elektron ami az anódon keletkezik, annak át kell vándorolnia a katódra ahol valamilyen anyag felveszi. Ezért kell áram az elektrolízishez (áram= elektronok mozgása, vándorlása). Tehát másképpen: 1 mol elektron átvándoroltatásához 96500C töltés kell.
2018. jún. 18. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!