Miért nem osztható 7-tel páratlan számok esetén?

17^n+11^n

2018. jún. 27. 12:54
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Idő közben rájöttem arra, hogy ha ezt csinálom, akkor nem osztható 7-tel:

n=k

17^k+11^k=f(k)

n=k+1

17^(k+1)+11^(k+1)


f(k+1)-f(k)=(17^k)*16+(11^k)*10

16 mod 7= 2

10 mod 7= 3

2+3=5

5!|7

(!- nem)

2018. jún. 27. 13:36
 12/16 anonim ***** válasza:

"

Innen vettem az ötletet:


Igazoljuk, hogy 4|(7^n+10n-5)!


7 mod 4= 3


10 mod 4= 2


-5 mod 4= -1

"


Idáig igaz, amit írsz, így a fenti átírható így:

4|3^n+2n-1


De n helyére nem írhatsz 1-et csak úgy.

Pont az a feladat, hogy minden n-re belásd.

Ahogy írták előttem: Teljes indukcióval vagy maradék vizsgálattal általában kijön.

2018. jún. 27. 13:37
 13/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. jún. 27. 13:37
 14/16 A kérdező kommentje:
A maradék vizsgálat miből áll?
2018. jún. 27. 13:39
 15/16 anonim ***** válasza:

Az egyszerűség kedvéért maradjunk ennél:


4|3^n+2n-1


Tagonként megnézed, hogy milyen n-ekre milyen maradékot ad;


3^n

n=1 esetén 3, ennek 4-es maradéka 3.

n=2 esetén 9, ennek 4-es maradéka 1.

n=3 esetén 27, ennek 4-es maradéka 3.


És itt meg is állhatunk, mivel a maradék innentől ismétlődni fog; ha n páros (vagyis 2k alakú), akkor 3^n 3-as maradéka 1, ha páratlan (2k+1 alakú), akkor 3.


2n

n=1 esetén 2, 4-es maradéka 2.

n=2 esetén 4, 4-es maradéka 0.

n=3 esetén 6, 4-es maradéka 2.

Itt is megállhatunk.


Szerencsére 2 esetet kell vizsgálnunk;

-ha n páros, akkor a maradékok: 1+0-1=0, ez osztható 4-gyel.

-ha n páratlan, akkor a maradékok: 3+2-1=4, ez is osztható 4-gyel.

Ezzel beláttuk, hogy mindegy, hogy mit írunk n helyére (már ha természetes szám, és itt a 0 is játszik, mivel 1+0-1=0 is osztható 4-gyel). Sok esetben nem ennyire egyszerű a maradékvizsgálat, ezért maradunk a teljes indukciós bizonyításnál.

2018. jún. 27. 14:08
 16/16 anonim ***** válasza:

Ebből:


"Nézzük a kettes alakot:


3^n 7-es osztási maradékai ciklikusak


3-2-6-4-5-1-3-...


4^n maradékai szintén:


4-2-1-4-2-1-4-..."


Tehát lépésekre bontva:

1. Felírom a maradékokat amíg ciklikussá nem válik

2. Mivel ciklikusak, így elég az addig megnézni, amíg nem ismétlődik egyszerre az összes tag.


Most elég megnézni az első 6 tagját a sorozatnak:

n=1-re a maradék 3+4 ok

n=2-re a maradék 2+2 nem ok

n=3-ra a maradék 6+1 ok

...


3. Levonom a következtetést n=1,3,5 esetén osztható lett 7-el, 2,4,6 esetén nem osztható 7-el.

A ciklikusság miatt 7,9,11,... stb-re szintén osztható lesz 7-el.

2018. jún. 27. 14:12
1 2