Kell kikötést írni az alábbi egyenletekre?


Ha igen, miket?


1.) x(x-3) = 8(x-3)


2.) (x+1)(x-1)(x-3) = 0


3.) (3x+1)(x+1) = 7(x+1)


2018. júl. 23. 23:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Kikötést mindig akkor kell írni, hogyha előfordulhat olyan művelet, amelyet nem tudunk elvégezni, mint például a 0-val való osztás, vagy a negatív számból való gyökvonás (gondolom, még nem tanultál logaritmust meg hasonlókat, így, egyelőre, csak ezekkel találkozhattál).

Mivel az egyenletekben nincs ismeretlennel való osztás, ami esetleg eredményezhetné a 0-val való osztást, és gyökvonás sincs, ezért minden x-re értelmes műveleteket kapunk, tehát kikötést nem kell tenni.

2018. júl. 24. 00:04
 2/7 A kérdező kommentje:
De ha pl. a másodiknál osztok (x+1)(x-1)-gyel, akkor x-es tagok lesznek a nevezőben. És úgy kijön, hogy x-3 = 0
2018. júl. 24. 10:43
 3/7 A kérdező kommentje:
És ha x-es tagok vannak a nevezőben, arra kikötést kell írni.
2018. júl. 24. 11:32
 4/7 A kérdező kommentje:
Ha megkérlek, megoldanád az első egyenletet?
2018. júl. 24. 11:33
 5/7 anonim ***** válasza:
60%

Persze, ha osztani akarsz valamilyen ismeretlennel, akkor azt is meg kell vizsgálni, hogy mikor lehet vele osztani; értelemszerűen az x=3 megoldása az egyenletnek. Ha viszont x=/=3, akkor (x-3)-mal osztva x=8 eredményt kapjuk.

Meg lehet úgy is oldani, hogy nem osztasz, hanem kivonod a jobb oldalt, kiemelsz (x-3)-at:

(x-3)(x-8)=0

És itt hivatkozol arra, hogy egy szorzat értéke csak úgy lehet 0, hogyha valamelyik tényezője 0.

2018. júl. 24. 14:09
 6/7 anonim ***** válasza:
De miért osztanál (x+1)(x-1)-el? Ez egy nevezetes azonosság, simán fel kell csak bontani a zárójeleket.
2018. júl. 25. 16:24
 7/7 anonim ***** válasza:

Vagy még egyszerűbb, ha fel sem bontod, hanem három részre bontod:


x+1=0

x-1=0

x-3=0


És ebből megkapod, hogy milyen x-ek esetén lesz az egyenlet nulla. Ezért jó a szorzat alak, mert ilyenkor ránézésre látható a megoldás.

2018. júl. 25. 16:26